Παναθηναϊκός - Προμηθέας Π. 90-82: Με κεκτημένη ταχύτητα από την πρόκριση στο F4

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Προμηθέα στο ΟΑΚΑ με 90-82 για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής του TOP 6 της Basket League.

Στα πρώτα πέντε λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με το σκορ στο 8-7 αλλά οι πράσινοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 16-1 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 24-8. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 20 πόντους (44-24) με το καλάθι του Καλαϊτζάκη. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 50-36 με ένα μικρό σερί 5-0 που έκανε ο Προμηθέας.

Στο δεύτερο μισό, το τρίποντο του Γκράντ έκανε το σκορ 55-40 αλλά οι Πατρινοί κατάφεραν να ροκανίσουν προοδευτικά την διαφορά μέχρι και το -7 (65-58) με το τρίποντο του Ρέινολντς και οι δύο ομάδες πήγαν στην τέταρτη περίοδο από την αφετηρία του 68-60. Εκεί,ο Προμηθέας με δύο τρίποντα από Ρέινολντς και Χέιλ έριξε την διαφορά στους 2 πόντους (70-68) αλλά ο Δημήτρης Μωραΐτης απάντησε με δύο δικά του τρίποντα για το 76-68. Οι 2/2 βολές του Παπαπέτρου ανέβασαν ξανά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (81-71), οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 6-0 σερί για το 81-77 αλλά το 9-0 του Παναθηναϊκού (90-77) που ακολούθησε έδωσε την νίκη στους πράσινους με τελικό σκορ 90-82.

On fire: Ο Χάιμε Ετσενίκε πέτυχε 19 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ αλλά δεν ήταν αρκετός για τους Πατρινούς.

Ξεχώρισαν: Για τους νικητές οι Γκράντ (5 ριμπάουντ,7 ασίστ) και Λεσόρ είχαν από 15 πόντους. Για τον Προμηθέα ο Ρέινολντς πέτυχε 17.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +20 των γηπεδούχων (44-24).

Διαιτητές: Τσολάκος, Τζιοπάνος, Κατραχούρας

Τα δεκάλεπτα:24-8,50-36,68-60,90-82