ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 96-99: Γλίτωσε από το κάζο στην παράταση

Ο Παναθηναϊκός καρδιοχτύπησε, μείωσε από την -11 στέλνοντας το ματς στην παράταση και έκανε δύσκολα το 2-0, σε ένα ματς που διήρκησε 2 ώρες και 27 λεπτά και τον Κέβιν Πόρτερ να σημειώνει triple double και στρέφει το ενδιαφέρον του πλέον στο Βερολίνο.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε ο Παναθηναϊκός στο παιχνίδι , οποίος όντας εύστοχος έξω από τα 6.75 με τον Γκραντ και τον Γκριγκόνις και χτυπώντας στην ρακέτα με τον Μήτογλου πήρε προβάδισμα 5 πόντων (10-15).Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε έκανε ένα 7-0 με τον Μίχαλακ και τον Φρίντικσον και προηγήθηκε 17-15 , οι πράσινοι αντέδρασαν και με ένα 10-1 με τον Ναν και τον Λεσόρ πήραν και πάλι προβάδισμα 22-29 στο τέλος της περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο δικέφαλος ήταν καταπληκτικός και σε άμυνα κι σε επίθεση όπως αποδεικνύει το επιμέρους 27-15. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 10-0 με τον Πόρτερ και τον Φρίντισκον και πήραν πάλι το προβάδισμα με σκορ 37-36. Ο Ναν έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (42-43) , όμως πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Πόρτερ έβαλε σε θέση οδηγού τον δικέφαλο στο ημίχρονο (49-44).

Στην επανάληψη , οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν στην ρακέτα με τον Μήτογλου και τον Λεσόρ και διαμόρφωσαν το 49-53.Τα τρίποντα του Φρίντικσον και του Άλστον έβαλαν εκ νέου τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού (57-53) , με τον δικέφαλο με τον Πόρτερ και τον ΜακΝις να εκμεταλλεύονται την επιμέρους διαφορά τους κι να κλείνουν την τρίτη περίοδο με την ομάδα τους να προηγείται 67-61. Στην τελευταία περίοδο , Μίχαλακ και Φρίντικσον συνέχισαν να σκοράρουν και ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα διψήφιο (79-68). Ο Λεσόρ χτυπώντας από την ρακέτα και τα τρίποντα του Ναν και του Παπαπέτρου έριξαν την διαφορά στους δυο (85-83) με το ρολόι να δείχνει 3' για το τέλος. Ο Παναθηναϊκός έβγαζε τις άμυνες και ο Ναν τις μετουσίωσε σε καλάθια μπροστά και οι πράσινοι ισοφάρισαν σε 85-85. Ο ΠΑΟΚ είχε την τελευταία επίθεση και την σπατάλησε με τον Πόρτερ με τον Λεσόρ να τον κόβει θεαματικά με τις ομάδες να πηγαίνουν στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση οι δυο ομάδες πήγαιναν κοντά κοντά και με το σκορ να είναι 94-94 , ο Γκριγκόνις με ένα απίστευτο τρίποντο και ένα κάρφωμα του Λεσόρ οι πράσινοι πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (94-99), με τον Πόρτερ να διαμορφώνει το 96-99. Ο Γκραντ αστόχησε στην επίθεση , ο ΠΑΟΚ είχε 11'' για το τέλος του παιχνιδιού με τον Πόρτερ να αστοχεί έξω από τα 6.75 , οι πράσινοι ίδρωσαν και πήραν την πολυπόθητη πρόκριση στα ημιτελικά του Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 49-44, 67-61, 89-89 (κ.α), 96-99 (παρ.)

On fire: O Nαν με 25 πόντους , 6 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Ξεχώρησαν: Από πλευράς ΠΑΟΚ ο Κέβιν Πόρτερ έχοντας 23 πόντους , 14 ριμπάουντ και 10 ασσίστ και ο ΄Φρίντικσον με 25 πόντους. Από πλευράς πρασίνων ο Γκραντ είχε 19 πόντους , 7 ριμπαόυντ και 8 ασσίστ

Οι διαιτητές: Καρπάνος, Κατραχούρας, Μπακάλης