Περιστέρι – Ολυμπιακός 71-84: «Κέρβερος» Μιλουτίνοβ, ηγέτης Παπανικολάου και στον τελικό οι «ερυθρόλευκοι»

Ο Ολυμπιακός… πέταξε στα σκουπίδια το υπερηχητικό πρώτο δεκάλεπτο (13-35), είδε το Περιστέρι να επιστρέφει μέσα σε μόλις 10’ (44-49), όμως στο β’ ήταν αυτός που έπρεπε και με την νίκη του με 84-71, έκανε το 2-0 και πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς της Basket League. Κυρίαρχος στους αιθέρες ο Μιλουτίνοβ με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ηγετική εικόνα από τον Παπανικολάου με 11 πόντους και εννέα ασίστ, πρώτο βιολί ο Πίτερς με 20 πόντους και επτά ριμπάουντ.

Ο Αϊζάια Κάνααν ξεκίνησε το παιχνίδι εκεί που είχε… σταματήσει στο ΣΕΦ, με τρίποντο για το 0-3, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει με το… πόδι στο γκάζι, τους Μιλουτίνοβ και Παπανικολάου να ανεβάζουν το σκορ στο 0-9 και τον Σπανούλη να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ άουτ. Ο Μιλουτίνοβ πέτυχε με χουκ το 0-11,  ενώ ο Πίτερς με τρίποντο έγραψε το 0-14. Ο Τόμπσον, από την γραμμή των ελεύθερων βολών, πέτυχε τον πρώτο πόντο των γηπεδούχων, μετά από τρία… στείρα λεπτά (1-14), με το Περιστέρι να απαντά με δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 7-16. Γουόκαπ και Κάνααν απάντησαν με την σειρά τους με δύο τρίποντα για το 7-22, με τον Ολυμπιακό να ξεκινά με 4/4 από την περιφέρεια. Ο Μιλουτίνοβ συνέχισε να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια (10-27),  ο Γκος έφερε την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (12-33), το οποίο ολοκληρώθηκε με το εκκωφαντικό 13-35.

Με τρίποντο του Γουίλιαμς για το 16-35 ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του «Α. Παπανδρέου», ενώ ο Ρένφρο, με γκολ – φάουλ, ανέβασε το σερί των γηπεδούχων στο 6-0 και το σκορ στο 19-35. Ο Πίτερς, από την γραμμή των βολών, σημείωσε τους πρώτους πόντους του Ολυμπιακού στην δεύτερη περίοδο (19-37), όμως ακόμα ένα τρίποντο του Πουλιανίτη για το 22-37… ροκάνισε ακόμα περισσότερο την διαφορά. Ο Ντάγκουμπιτς με 2/2 βολές μείωσε σε 24-37, με το Περιστέρι να επιστρέφει από το -23, με τον ΜακΚίσικ να βάζει ένα τρίποντο που… ξεκόλλησε τους φιλοξενούμενους (24-40). Το Περιστέρι επέστρεψε εκ νέου, με τον Ράγκλαντ να μειώνει στους 7 (38-45),  τρέχοντας ένα 25-10 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ ο Πουλιανίτης μείωσε ακόμα περισσότερο (40-45), με το παιχνίδι να ξεκινά ουσιαστικά από την αρχή, καθώς το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά με μόλις πέντε πόντους (44-49).

Με τρίποντο του Παπανικολάου για το 44-52 ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.  Ο Πίτερς έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό σε διψήφιο προβάδισμα (46-56), ενώ Μιλουτίνοβ και Κάνααν έφεραν και πάλι την διαφορά στο +15 για τους «ερυθρόλευκους» (46-61). Το τρίποντο του Γουόκαπ έφερε το 48-64, με τον Πουλιανίτη, όμως, να απαντά με το ίδιο νόμισμα για το 51-64. Κάνααν και Πίτερς, από την γραμμή των βολών, έχτισαν εκ νέου μεγάλη διαφορά στο ματς (53-71), όμως ο Ράγκλαντ, για ακόμα μία φορά, πήρε τους γηπεδούχους στις πλάτες και με δικούς του προσωπικούς πόντους, έριξε την διαφορά στους 13 (60-73), 10’ πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Με συνεχόμενους πόντους του Μιλουτίνοβ για το 60-77, ξεκίνησε η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης του «Α. Παπανδρέου». Ο Σέρβος σέντερ κράτησε την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας από τους γηπεδούχους (64-80), Χουγκάζ και Ράγκλαντ μείωσαν σε 68-80, όμως ο χρόνος είχε ουσιαστικά… εκπνεύσει για το Περιστέρι, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην νίκη με 84-71 και στην πρόκριση στους τελικούς με 2-0.

Τα δεκάλεπτα: 13-35, 44-49, 60-73, 71-84

Οn fire: Ο Άλεκ Πίτερς, με 20 πόντους, ήταν για ακόμα μία φορά ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού.

Ξεχώρισαν: Σαρωτικός ο Μιλουτίνοβ, με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ηγετικός ο Παπανικολάου, με 11 πόντους και εννιά ασίστ. Για το Περιστέρι, ο Ράγκλαντ είχε 21 πόντους, ο Πουλιανίτης 13 και ο Τόμπσον 12 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +23 για τον Ολυμπιακό (12-35) στο 9’

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Καρπάνος, Χριστινάκης