Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 87-82: Το… θρίλερ του ΟΑΚΑ «έβαψε πράσινο» το πρωτάθλημα

Σε ένα παιχνίδι… ακατάλληλο για καρδιακούς, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού με 87-82 και με 3-2 νίκες στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας για την σεζόν 2023-24. Μοιραίος για τους Πειραιώτες ο Γκος, καθώς αστόχησε σε ξεμαρκάριστο δίποντο από το high post, στα 11'', με το σκορ στο 81-80, ενώ υπέπεσε και σε παράβαση 5'' στα 7'', με το σκορ στο 85-82.

Το ξεκίνημα του αγώνα θύμισε το αντίστοιχο του Game 1, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει με το…. πόδι στο γκάζι και το γρήγορο 2-10 να αναγκάζει τον Αταμάν να καλέσει άμεσα σε τάιμ άουτ, μετά από 2.10. Ακόμα ένα τρίποντο του Παπανικολάου έγραψε το 2-13, όμως ο Παναθηναϊκός με ένα γρήγορο 9-2 μείωσε σε 11-15. Ο Λεσόρ έμοιαζε ανίκητος κάτω από το καλάθι, μειώνοντας στο καλάθι (13-15), Πίτερς και Μιλουτίνοβ έφεραν και πάλι τον Ολυμπιακό στο +4 (15-19), Ναν και Αντετοκούνμπο έφεραν το ματς στον πόντο (20-21), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 22-20.

Με καλάθι του Πίτερς για το 20-24 ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Σλούκα να πετυχαίνει το πρώτο «πράσινο» τρίποντο για το 23-24. Πετρούσεβ και Μιλουτίνοβ έφεραν τον Ολυμπιακό στο 23-28, όμως νέο τρίποντο του Σλούκα έγραψε το 26-28. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ήταν… καυτός στο δεύτερο δεκάλεπτο (30-31), καθώς με γκολ – φάουλ έβαλε για πρώτη φορά την ομάδα του μπροστά με 34-33. Ο Σλούκας δεν σταμάταγε με τίποτα και με συνεχόμενα τρίποντα έδωσε προβάδισμα επτά πόντων στην ομάδα του (44-37) . Η ψυχολογία των «πράσινων», πλέον, ήταν στα ύψη, με τον Μήτογλου να πετυχαίνει το 46-37, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα 15-4 και να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 48-39 και σε αυτό το διάστημα ο Κώστας Σλούκας μετρά 25 πόντους!

Ένα γρήγορο 5-0 από πλευράς Ολυμπιακού, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, έφερε το σκορ στο 48-44, ενώ ο Παπανικολάου έφερε το ματς στο καλάθι (48-46), με τους Πειραιώτες να ξεκινάνε το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 7-0, αναγκάζοντας τον Αταμάν να καλέσει σε τάιμ άουτ. Ο Λεσόρ, με το πρώτο «πράσινο» καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο, πέτυχε το 50-46, όμως ο Ολυμπιακός με ένα 4-0 έφερε το παιχνίδι στα ίσα (50-50). Τα δύο γρήγορα φάουλ του Κάνααν τον ανέβασαν στα τέσσερα, με τον Μπαρτζώκα να ρίχνει στο παιχνίδι τον ΜακΚίσικ. Μάλιστα, το κάρφωμα του Μιλουτίνοβ έβαλε μετά από πολύ ώρα τον Ολυμπιακό μπροστά με 56-54, όμως το τρίποντο του Γκραντ έγραψε το 57-56. Το τρίποντο του ΜακΚίσικ έφερε το 59-61 για τον Ολυμπιακό, όμως το απίθανο κάρφωμα του Γκραντ έφερε και πάλι το ματς στην ισοπαλία (61-61). Το τρίποντο του Παπανικολάου έφερε το 61-64, όμως αρχικά ο Γκραντ με λέι απ και εν συνεχεία ο Χουάντσο με επιθετικό ριμπάουντ, μετά την χαμένη βολή του Αμερικανού και καλάθι σε… νεκρό χρόνο, έστειλαν τον Παναθηναϊκό στο 65-64, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Με ένα μεγάλο τρίποντο του Χουάντσο για το 68-64, ξεκίνησε η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης. 2/2 βολές του Λεσόρ έδωσε σημαντικό προβάδισμα έξι πόντων στην ομάδα του (70-64), ενώ μετά τον Κάνααν και ο Πετρούσεβ χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ. Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε κάτι παραπάνω από 2’ για να… ανοίξει σκορ στην τέταρτη περίοδο, με τον Πίτερς (70-66). Ο Ναν πέτυχε ένα τεράστιο τρίποντο από τα 8 μέτρα για το 75-66 στο 35. Ο Γουόκαπ αστόχησε σε δύο βολές, ο Μπαρτζώκας δοκίμασε small ball με Παπανικολάου στο «5» και Πίτερς στο «4», με τον Γκος με τρίποντο να πετυχαίνει το 750-69, όμως ο Μήτογλου πήρε ένα «χρυσό» επιθετικό ριμπάουντ για το 77-69. Γκος και ΜακΚίσικ μείωσαν σε 77-72, όμως ο Ναν δεν άφηνε το πρωτάθλημα να φύγει από τα χέρια του (79-72).  Ο Πίτερς με τρίποντο για το 79-75 δίνει… ανάσα στον Ολυμπιακό, ο Μήτογλου, με νέο επιθετικό ριμπάουντ κέρδισε το φάουλ και με 2/2 βολές πέτυχε το 81-75. Νέο τρίποντο του Παπανικολάου για το 81-78, με τον ΜακΚίσικ με λέι απ να μειώνει σε 81-80 στα 59’’. Ο Ναν έκανε airball σε τρίποντο στα 34’’, με τον Γκος, όμως, να αστοχεί υπό εξαιρετικές συνθήκες, τον Χουάντσο να παίρνει το ριμπάουντ και το φάουλ στα 11’’. Ο Ισπανός φόργουορντ αποχώρησε με τραυματισμό, με τον Μήτογλου να μπαίνει στο ματς και να αναλαμβάνει αυτός τις δύο βολές, για το 83-80. Ο Γκος κέρδισε φάουλ και δύο βολές στα 7’’ και με 2/2 μείωσε σε 83-82. Αμέσως οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν φάουλ στον Ναν, με τον Αμερικανό με 2/2 βολές να πετυχαίνει το 85-82. Ο Ολυμπιακός είχε μία τελευταία επίθεση, με τους διαιτητές να χρεώνουν με 5’’ στην επαναφορά και τον τίτλο να… βάφεται οριστικά πράσινος, καθώς ο Γκριγκόνις πέτυχε το 87-82, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 48-39, 65-64, 87-82

Οn fire: Ο Σλούκας σταμάτησε στους 29 πόντους, κάνοντας ένα… μυθικό α’ μέρος, όπου και σημείωσε τους 25 από αυτούς.

Ξεχώρισαν: Ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση από τον Γκραντ με 15 πόντους, ενώ για τον Ολυμπιακό, Πίτερς (21 πόντοι), Παπανικολάου (18 πόντοι) και Μιλουτίνοβ (17 πόντοι, 10 ριμπάουντ) ήταν συγκινητικοί, ενώ ο Γκος πέτυχε 12, αλλά ήταν και ο μοιραίος για την ομάδα του, με άστοχο σουτ – προσπέρασμα στα 11’’ και λάθος στην επαναφορά στα 7’’.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +11 για τον Ολυμπιακό στο 3’ (4-15) και για τον Παναθηναϊκό στο 19’ (48-37).

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Καρπάνος, Κατραχούτας