ΑΕΚ – Φενέρμπαχτσε 75-85: Λύγισε στο τέταρτο δεκάλεπτο

Η ΑΕΚ κοίταξε στα μάτια για τρία δεκάλεπτα την Φενέρμπαχτσε, όμως στο φινάλε μίλησε η κλάση των παικτών του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, με τους Τούρκους να παίρνουν την φιλική νίκη με 85-75, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό των ¨Ανω Λιοσίων.

Η Φενέρ πήρε τα ηνία του αγώνα από το ξεκίνημα, όμως η ΑΕΚ δεν την άφησε σε καμία στιγμή να ξεφύγει το σκορ, όπως δείχνει το 21-23 του 10’ αλλά και το 39-44 του ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Τούρκοι ξέφυγαν με +7 στο 25’ (47-54), όμως η ΑΕΚ, με πρωταγωνιστή τον Κουζμίνσκας, απάντησε με 8-1, φέρνοντας το ματς στα ίσα (55-55). Στην τελευταία περίοδο, όμως, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ένα γρήγορο 0-9, που μετέτρεψε το +4 (61-65) σε +13 (61-74), η Ένωση δεν κατάφερε να επιστρέψει εκ νέου στο ματς, γνωρίζοντας, τελικά, την ήττα με 85-75.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Γκόλντεν με 15 πόντους, με τους Νετζήπογλου και Αλίν να έχουν από 11 πόντους έκαστος. Από πλευράς Φενέρ, ο Ζάγκαρς είχε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 39-44, 61-65, 75-85