Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 85-86: Τριάδα αστέρων Βεζένκοβ, Πετρούσεβ, Ντόρσεϊ και  ακόμα ένα Super Cup στον Πειραιά

Με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να είναι… ζεματιστός στο πρώτο δεκάλεπτο, τον Φιλίπ Πετρούσεβ να παίζει και για τους απόντες Φαλ – Μιλουτίνοβ και τον Σάσα Βεζένκοβ να… τελειώνει τον τελικό, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 86-85 και επέστρεψε στους τίτλους, κατακτώντας το τρίτο συνεχόμενο Super Cup απέναντι στους «πράσινους».

Με τρεις συνεχόμενους πόντους του Λεσόρ για το «πράσινο» 3-1, ξεκίνησε ο μεγάλος τελικός της Ρόδου. Το πρώτο τρίποντο του Φουρνιέ στο ματς έφερε το 3-4, με τον Ντόρσεϊ να πυροβολεί και αυτός από την περιφέρεια για το 3-7. Ο Ναν απάντησε και αυτός με τρίποντο για το 6-7, όμως ο Ντόρσεϊ μπήκε… ζεστός και με νέο τρίποντο πέτυχε το 6-10. Το κάρφωμα του Ράιτ έφερε το 6-12, με τον Αμερικανό να… στραβώνει την στεφάνη (!), προκαλώντας την μικρή διακοπή της αναμέτρησης. Η αναμέτρηση εκκίνησε και πάλι μετά από ημίωρη διακοπή, όσο χρειάστηκε να επισκευαστεί η στεφάνη, με τον Σλούκα να μειώνει άμεσα με τρίποντο για το 9-12. Το δεύτερο φάουλ του Ράιτ μόλις από το 5ο λεπτό, ήταν το πρώτο πρόβλημα που καλείται να αντιμετωπίσει ο Μπαρτζώκας, ελλείψει των Φαλ και Μιλουτίνοβ. Ο Φουρνιέ με γκολ – φάουλ έφερε και πάλι τους «ερυθρόλευκους» στο +6 (9-15), ενώ το τρίτο τρίποντο του Ντόρσεϊ έφερε το 12-18. Ο ομογενής του Ολυμπιακού έβλεπε το καλάθι σαν… βαρέλι και με το τέταρτο τρίποντο του πέτυχε το 14-21λ, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 16-21 υπέρ του Ολυμπιακού.

Ένα πολύ δύσκολο καλάθι του Γκραντ για το 18-21, έφερε τον Παναθηναϊκό σε απόσταση βολής. Ο Ναν μείωσε σε 22-25, με τον Πετρούσεβ να κρατά στο +5 τον Ολυμπιακό (24-29). Το τρίποντο του Γκριγκόνις για το 27-29 έφερε και πάλι το «τριφύλλι» στο καλάθι, όμως ο Πετρούσεβ απάντησε με το ίδιο νόμισμα (27-32). Ο Ναν μείωσε σε 29-32, όμως ο Αμερικανός αποχώρησε για τον πάγκο, καθώς υπέπεσε στο τρίτο του φάουλ, από πολύ νωρίς. Το γκολ – φάουλ του Σλούκα έφερε το ματς στον πόντο (33-34), όμως ο Ολυμπιακός διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα, με τον Πετρούσεβ να πετυχαίνει το 33-38. Το πρώτο τρίποντο του Βεζένκοβ έφερε και το πρώτο +8 για τον Ολυμπιακό (33-41), με το ημίχρονο να βρίσκει τους Πειραιώτες μπροστά με 45-38, χάρη σε λέι απ του Πίτερς στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Με καλάθια των Σλούκα και Ράιτ για το 40-47, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο του τελικού. Το τρίποντο του Γκος κράτησε τον Ολυμπιακό στο +8 (44-52), όμως το τρίτο φάουλ του Ράιτ…. πονοκεφάλιασε τον Μπαρτζώκα. Ένα γρήγορο 4-0 από τους Σλόύκα και Γκραντ μείωσε σε 48-52, ενώ ο Λεσόρ, με νέο κάρφωμα, μείωσε σε 50-53. 3/3 βολές του Τζέριαν  Γκραντ έφεραν μετά από πολύ ώρα το παιχνίδι στην ισοπαλία (53-53), ενώ το τρίποντο του Γκριγκόνις για το 56-55, έβαλε το «τριφύλλι» σε θέση οδηγού. Ο Λιθουανός το πήρε προσωπικά και με συνεχόμενους πόντους έφερε τον Παναθηναϊκό στο +5 (62-57), με τους «πράσινους» να τρέχουν ένα επιμέρους 18-5, όμως ο Ολυμπιακός κρατούσε το καλύτερο για το τέλος και με τους Ντόρσεϊ και Βεζένκοβ έτρεξε ένα γρήγορο 6-0, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 63-62.

Με καλάθι του Πετρούσεβ για το 62-65, ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο του τελικού. Ο Σλούκας πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 65-67, με τον Ναν να ισοφαρίζει στους 67 πόντους. Ο Πετρούσεβ απάντησε με δικούς του πέντε σερί πόντους για το 67-72, με τον Παπαπέτρου να μειώνει σε 71-74. Το φόλοου του Λεσόρ έφερε το ματς στον πόντο (73-74), όμως ο Βεζένκοβ πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο για το 73-77 και ο Ράιτ με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στην ομάδα του (73-79). Ο Γκος έκλεψε την μπάλα από τον Λεσόρ, όμως ο Γκος αστόχησε στο τρίποντο που θα… κλείδωνε το ματς. Ο Σλούκας πέτυχε ένα σπουδαίο καλάθι για το 75-79, όμως έκανε το 5ο φάουλ του στα 70’’ για το φινάλε, με τον Βεζένκοβ με ακόμα ένα σετ βολών να πετυχαίνει το 75-81 και με ένα τρίποντο από τα 8 μέτρα στα 32’’ για το 75-84… τελείωσε το παιχνίδι, παρά τις προσπάθειες των Ναν και Γκριγκόνις που μείωσαν σε 79-84.  Έτσι, το τελικό 85-86, μετά από τρίποντο του Ναν στο φινάλε, χάρισε ακόμα ένα Super Cup, το τρίτο συνεχόμενο, στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-45, 62-63, 85-86

Οn fire: Ο Σάσα Βεζένκοβ τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους

Ξεχώρισαν: Καταπληκτικός ο Ντόρσεϊ με 19 πόντους, ξεκινώντας το ματς με 4/4 τρίποντα. 18 πόντους και οκτώ ριμπάουντ είχε ο Πετρούσεβ, ενώ για τον Παναθηναϊκό, 19 πόντους είχε ο Γκριγκόνις, 18 ο Σλούκας και 15 ο Ναν.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +9 για τον Ολυμπιακό (75-84) στο 39’.

Διαιτητές:  Παπαπέτρου, Τσολάκος, Τσιμπούρης