Mαρούσι-Προμηθέας 80-84: Πανάξιο διπλό με πρωταγωνιστή τον νεοαποκτηθέντα Γουόκερ

Στην πρεμιέρα της Basket League ο Προμηθέας πέτυχε ένα σπουδαίο διπλό κόντρα στο Μαρούσι με σκορ 84-80, με πρωταγωνιστή τον τελευταίο χρονικά μεταγραφικό του απόκτημα Γουόκερ που σκόραρε 21 πόντους.

Iσσοροπημένο ήταν τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού για τις δυο ομάδες και με το σκορ να είναι 14-14 , Φρίντικσον και Γιαννόπουλος έτρεξαν ένα σερί 8-0 διαμορφώνοντας το 22-14 του πρώτου δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο, ο Προμηθέας μπήκε πιο δυνατά, πέτυχε πέντε συνεχόμενα τρίποντα με τους Κένι και Τζαμάλ Γουίλιαμς , τον Χρυσικόπουλο και τον Λούντζη και πήραν το προβάδισμα του αγώνα (35-36,15:50). Ο Ρέινολντς όμως απάντησε με το ίδιο νόμισμα και με τα τρία προσωπικά του τρίποντα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (46-40).

Στο δεύτερο μέρος ο Προμηθέας μπήκε στο παρκέ καλύτερα. Ιγουντού και Γουόκερ έκαναν ένα 11-0 σερί για τους Πατρινούς και διαμόρφωσαν το 46-51 στο 23' , με τους φιλοξενούμενους να κρατούν μέχρι το τέλος της περιόδου το προβάδισμα υπέρ τους (59-63). Στην τελευταία περίοδο Ρέινολντς, Σανόγκο και Νικολαίδης έφτασνα το ματς στο πόντο (68-69). Οι Γουόκερ, Βαρνάντο και Γουίλιαμς ανέλαβαν πάλι δράση δίνοντας το προβάδισμα στους Πατρινούς (70-76), όπου και το εκμεταλλεύτηκαν μέχρι τέλος του ματς και κατάφεραν να πανηγυρίσουν ένα σπουδαίο διπλό με σκορ 80-84.

Τα δεκάλεπτα:22-14, 46-40, 59-63, 80-84

Οι διαιτητές:Τσολάκος, Θεονάς, Ζακεστίδης

On fire: Ο Ρέινολντς με 28 πόντους και 5 τρίποντα, που όμως δεν ήταν αρκετά για να φέρει την νίκη στην ομάδα του

Ξεχώρισαν: O Λάνγεβιν από πλευράς Αμαρουσίου με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από τον Προμηθέα ο Γουόκερ είχε 21 πόντους και ο Γουίλιαμς με 17 πόντους.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +8 του Αμαρουσίου στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-14).