Λαύριο – Ολυμπιακός 75-93: Υπόθεση πέντε λεπτών

Για 35’ ο Ολυμπιακός επέτρεψε στο Λαύριο να ελπίζει στο… θαύμα (71-73). Δύο τρίποντα των Πίτερς και Βιλντόσα, όμως και ένα γκολ – φάουλ του Βεζένκοβ, έριξαν στο… καναβάτσο τους γηπεδούχους, με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν στην νίκη με 93-75 και να στρέφουν την προσοχή τους στο επερχόμενο παιχνίδι με την Ζαλγκίρις (11/10, 21:15).

Το Λαύριο ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση, όπως δείχνει το γρήγορο 8-4 υπέρ των γηπεδούχων, με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Μουράτο. Το γκολ – φάουλ του Βεζένκοβ για το 8-7, έφερε το ματς στον πόντο, ενώ ο Φουρνιέ με τρίποντο και ο Βεζένκοβ με λέι απ, έφεραν ένα γρήγορο 5-0 για το 10-12. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα δικό τους 5-0 για το 15-12, ενώ ο Τσάμης με γκολ – φάουλ πέτυχε το 17-14. Ο Γόντικας ανέβασε την διαφορά στο +6 υπέρ των γηπεδούχων (22-16), με το Λαύριο να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 22-19.

Με τρίποντο του Γκρίφιν για το 25-19, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της Λαυρεωτικής. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 8-2, με το τρίποντο του Πίτερς να ισοφαρίζει το ματς στους 27 πόντους, όμως ακόμα ένα τρίποντο του Γκρίφιν έβαλε εκ νέου το Λαύριο μπροστά με 32-30. Ο Γουαχάμπ έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους (34-30), όμως ο Ολυμπιακός επέστρεψε άμεσα και με γκολ – φάουλ του Πετρούσεβ, πέρασε μπροστά με 37-36. Παρά το «ερυθρόλευκο» προσπέρασμα, οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και με πέντε σερί πόντους του Σέρμαν, πέρασαν μπροστά με 43-39, προτού ο Πετρούσεβ με 1/2 βολές διαμορφώσει το 43-40, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με τρίποντο του Μουράτου για το 46-40, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του Λαυρίου, με τον Έλληνα γκαρντ να κερδίζει έξυπνα φάουλ πάνω στο τρίποντο από τον Ράιτ, στέλνοντας για πρώτη φορά την ομάδα του στο +8 (48-40). Το καλάθι του Βεζένκοβ και το γκολ – φάουλ του Βεζένκοβ, μετά από ασίστ του Γάλλου… ροκάνισαν άμεσα την διαφορά στους 4 πόντους (48-44), όμως Μουράτος και Σλέιτερ κράτησαν το Λαύριο σε θέση οδηγού (53-47). Ο Λαρεντζάκης πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με τρίποντο αλλά και ασίστ για το γκολ – φάουλ του Ράιτ, έφερε τον Ολυμπιακό στο -1 (53-52). Συνεχόμενοι πόντοι του Σάσα Βεζένκοβ έδωσαν μετά από αρκετή ώρα το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» με 58-57. Το Λαύριο είχε εκ νέου απαντήσεις, με τους Σέρμαν και Γόντικα να πετυχαίνουν το 62-58, όμως ο Γκος, με δύο λέι απ στον αιφνιδιασμό, ισοφάρισε στους 62 πόντους. Ο Φουρνιέ με λέι απ έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 65-64, ο  Βεζένκοβ με βολή, μετά από τεχνική ποινή στον Γόντικα, πέτυχε το 64-66, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 64-69 για τον Ολυμπιακό, μετά από buzzer beater τρίποντο του Βιλντόσα.

Το τρίποντο του Γκρίφιν για το 69-71 έφερε και πάλι το Λαύριο σε απόσταση βολής από τους Πειραιώτες. Το τρίποντο του Πίτερς έδωσε… αέρα πέντε πόντων στον Ολυμπιακό (71-76), ο Βιλντόσα, με ακόμα ένα… μεγάλο τρίποντο, πέτυχε το 71-79 και ο Βεζένκοβ με γκολ – φάουλ για το 71-83… τελείωσε το παιχνίδι, με τους Πειραιώτες να φτάνουν στην νίκη με 93-75.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 43-40, 64-69, 75-93

Οn fire: Ο Σάσα Βεζένκοβ ήταν για ακόμα ένα ματς… πολυβόλο, με 25 πόντους και εννέα ριμπάουντ

Ξεχώρισαν: 16 πόντους πέτυχε ο Πετρούσεβ και 13 ο Ράιτ, ενώ ο Βιλντόσα, με εννέα πόντους, πέτυχε τρία μεγάλα τρίποντα. Για το Λαύριο, από 13 πόντους είχαν Γκρίφιν και Σέρμαν

Η μεγαλύτερη διαφορά: +20 για τον Ολυμπιακό (71-91) στο 39’

Διαιτητές:  Καρπάνος, Τσόνος, Τεφτίκης