AEK-Kαρδίτσα 96-65: Επίδειξη δύναμης και 2/2 για την Ένωση

H AEK ήταν σαρωτική το βράδυ του Σαββάτου και επικράτησε άνετα της Καρδίτσας με σκορ 96-65 για την δεύτερη αγωνιστική της Greek Basket League.

Toν έλεγχο του παιχνιδιού είχαν οι κίτρινοι από την αρχή του ματς. Η ΑΕΚ χτύπησε στην ρακέτα με τον Νετζήπογλου, τον Γκόλντεν και τον Κουζέλογλου διαμορφώνοντας το 12-5 στο 7:50 και με τα συνεχόμενα τρίποντα των Χαμπ και Μπράις η διαφορά ανέβηκε στους 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-9).Η Ένωση ήταν κυριαρχική και έκανε ότι ήθελε επιθετικά τους Θεσσαλούς. Μπράις,Χαμπ και Κουζμίνσκας ήταν οι κύριοι εκφραστές στις επιθετικές ενέργειες και ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στους 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-33).

Με την αρχή του δεύτερου μέρους, η Καρδίτσα μείωσε στους 11 πόντους  (52-41). Η ΑΕΚ όμως έβγαλε εκ νέου αντίδραση και με ένα επιμέρους 12-2 στα τελευταία λεπτά έφτασε να ανεβάσει την διαφορά στους 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-47). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με την ίδια ένταση στην επίθεση και έφτασαν την διαφορά μέχρι και τους 30 πόντους, οι Θεσσαλοί ήταν ανήμποροι στο να αντιδράσουν και τελικά γνώρισαν μια βαριά ήττα με σκορ 96-65.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 50-33, 69-47, 96-65

Οn fire: Ο Χαμπ με 22 πόντους και 6 τρίποντα

Ξεχώρισαν: Από πλευράς ΑΕΚ οι Μπράις με 21 πόντους και Κουζμίνσκας με 15 πόντους. Από την Καρδίτσα πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Γουότσον με 17 πόντους και ακολούθησε ο Κασσελάκης με 14.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +33 της ΑΕΚ (96-63,39:42)

Οι διαιτητές: Μαρινάκης, Κατραχούρας, Κωνσταντινίδου