ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 87-82: Ασπρόμαυρο το ντέρμπι των δικεφάλων

Ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε πιο ψύχραιμος στο φινάλε της αναμέτρησης και χάρη στο μεγάλο σουτ του Κρούζερ στο 38’, επικράτησε της ΑΕΚ με 87-82.

Μάχη είχαμε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Πυλαίας. Με πρωταγωνιστή τον Μπράις, η ΑΕΚ ξέφυγε γρήγορα με +6 (9-15), ένα 6-0 από πλευράς γηπεδούχων έφερε την ισοφάριση (15-15), όμως η Ένωση κατάφερε να ξεφύγει εκ νέου, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (19-24). Χαμπ και Μπράις κράτησαν τους φιλοξενούμενους στο +6 (25-31), όμως ο ΠΑΟΚ, με πρωταγωνιστή τον Περσίδη, απάντησε με ένα 8-0 για το προσπέρασμα (33-31). Οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν… Κουζμίνσκας και Χαμπ, με την ΑΕΚ να απαντά με ένα δικό της 10-3, που την έφερε στο +5 (36-41), με την Ένωση να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 49-48, χάρη σε καλάθι στην εκπνοή του εξαιρετικού Χέιλ.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο β’ μέρος, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ. Το 48-52 υπέρ της ΑΕΚ έγινε 54-52 για τον ΠΑΟΚ, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να κλείνει το δεκάλεπτο στο +4 (65-61). Κουζμίνσκας και Μπράις κράτησαν σε απόσταση βολής την ΑΕΚ (73-71), ο Φόρεστερ πέτυχε το 77-73, ο Ρέινολντς διατήρησε το πολύτιμο +4 για την ομάδα του (79-75), ενώ ο ίδιος με μεγάλο καλάθι πέτυχε το 81-76. Το τρίποντο του Κρούζερ για το 84-76 έδειξε να… κλειδώνει την νίκη για τον ΠΑΟΚ, Μπράις και Χαμπ μείωσαν σε 84-80, όμως ο δεύτερος, μετά από συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων, έχασε την ευκαιρία να βάλει και πάλι την ομάδα του στην διεκδίκηση του αγώνα, ο οποίος, τελικά, κατέληξε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης με 87-82.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 48-49, 65-61, 87-82

Οn fire: Ο Κρούζερ με 21 πόντους, ανάμεσα τους το τρίποντο που… κλείδωσε την νίκη του ΠΑΟΚ, στο 84-76, ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του.

Ξεχώρισαν: Φόρεστερ και Ρέινολντς είχαν 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Για την ΑΕΚ, ο Χέιλ είχε 22 πόντους και ο Κουζμίνσκας 19.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +8 για τον ΠΑΟΚ (84-76) στο 38’

Διαιτητές: Τσαρούχα, Πιτσίλκας, Μαγκλογιάννης