ΠΑΟΚ-Ηράκλειο ΟΑΑ: 81-68 Άνετη νίκη για τους Θεσσαλονικείς

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ηρακλείου ΟΑΑ με 81-68 στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του Πανελληνίου πρωταθλήματος Εφήβων.

Το Ηράκλειο πάτησε το γκάζι στην αρχή και προηγήθηκε στο τρίτο λεπτό με 7-0, το Ηράκλειο μάζεψε την διαφορά και βρέθηκε πίσω με μόλις ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (11-10). Ο ΠΑΟΚ ήταν πίσω στο 13' με 21-18, αλλά με δεκατρείς συνεχόμενους πόντους κατόρθωσε να γυρίσει τον αγώνα (31-21), με τους Θεσσαλονικείς να βρίσκονται μπροστά με εννιά πόντους στο ημίχρονο (35-26).

Το σκορ δεν άλλαξε ιδιαίτερα στην τρίτη περίοδο, με τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 55-45. Η ομάδα από την Θεσσαλονίκη με ένα σερί 15-3 στο 34' ξέφυγε με 22 πόντους (70-48), με το Ηράκλειο να ροκανίζει την διαφορά στα επόμενα έξι λεπτά, αλλά τον ΠΑΟΚ να νικάει με 81-68.

Από τον ΠΑΟΚ διακρίθηκαν οι Κατσανούρης και Κανσούλας με 15 πόντους έκαστος, ενώ από το Ηράκλειο ΟΑΑ ξεχώρισαν οι Θαλασσινός-Λισλεβάντ και Βαμβουκάκης με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα.