Ζαλγκίρις-Πριενάι 103-100: «Φλέρταρε» με ήττα αλλά την έσωσε ο Βαστούρια (vid)

Η Ζαλγκίρις τα... χρειάστηκε απέναντι στην Πριενάι, αλλά κατάφερε να νικήσει στην παράταση, έστω και δύσκολα, με 103-100, παραμένοντας στην πρώτη θέση με 7-1, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 4-6 και την έβδομη θέση.

Η Ζαλγκίρις πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-24), με την Πριενάι να μειώνει στον ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (51-50).

Οι "πράσινοι" προηγήθηκαν και στην τρίτη περίοδο (77-71), αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα (91-91) και πήγε το ματς σε παράταση.

Η Πριενάι βρέθηκε να προηγείται με 98-100, αλλά σε εκείνο το κρίσιμο σημείο, ο Βαστούρια με καλάθι και φάουλ ανέτρεψε την κατάσταση (101-100), με τον Γιοκουμπάιτις να διαμορφώνει το τελικό σκορ 103-100.

Από την Ζαλγκίρις  ξεχώρισε ο Βαστούρια με 25 πόντους, ενώ ο Λοβέρν σκόραρε ακόμη 18 πόντους. Από την Πριενάι  διακρίθηκαν οι Ντιγκμπέ και Μινιότας με 24 και 23 πόντους αντίστοιχα.