Ζαλγκίρις-Ζενίτ 75-83: «Άλωσαν» το Κάουνας οι Ρώσοι

Η Ζενίτ άλωσε την Zalgirio Arena, νικώντας την ομάδα του Κάουνας με 83-75, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 6-2, με την Λιθουανική ομάδα να πέφτεί στο 5-6.

Η Ζαλγκίρις είχε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά (6-5), αλλά η Ζενίτ με ένα επί μέρους 18-9 ξέφυγε, έχοντας διαφορά οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-15). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να προηγούνται και είχαν 23 πόντους προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (55-32).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και η Ζενίτ κατάφερε να διατηρήσει την πρωτοπορία και να μην απειληθεί, όσο και αν η Ζαλγκίρις μείωνε την διαφορά. Η Ζενίτ νίκησε εκτός έδρας την Λιθουανική ομάδα με 83-75.

Από την Ζαλγκίρις ξεχώρισαν οι Γκριγκόνις και Λοβέρν με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ζενί διακρίθηκαν οι Χόλινς και Γουίλ με 20 και 16 πόντους.

Περίοδοι: 15-23, 32-55, 51-76, 75-83