Άλμπα-Χίμκι 100-80: Επέστρεψαν στις νίκες οι «πρωτεουσιάνοι»

H Χίμκι είχε τα ηνία του αγώνα στην πρώτη περίοδο, όμως η Άλμπα Βερολίνου πήρε το προβάδισμα στην δεύτερη περίοδο και κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα της, νικώντας την Ρωσική ομάδα με 100-80, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 3-6, με τους φιλοξενούμενους να μένουν στο 2-8.

Αν και η Χίμκι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά (5-15) και είχε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-20), η Άλμπα Βερολίνου διαχειρίστηκε την κατάσταση και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-44).

Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 27-18 στην τρίτη περίοδο, συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα, ανεβάζοντας την διαφορά στους 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-62). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Άλμπα Βερολίνου να νικάει την Χίμκι με 100-80.

Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισαν οι Γκίφει και Σίκμα με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενω από την Χίμκι διακρίθηκε ο Γερέμπκο με 20, ενώ οι Ζάιτσεφ και Σβέντ σκόραραν από 11 πόντους.

Περίοδοι: 20-24, 50-44, 77-62, 100-80