Λάρισα - Ιωνικός 76-97: Εμφατικό διπλό για την ομάδα της Νίκαιας

Ο Ιωνικός πανηγύρισε την δεύτερη νίκη του στη Basket League, καθώς επικράτησε με 97-76 της Λάρισας. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Νίκαιας ανέβηκε στο 2-5, ενώ οι Θεσσαλοί υποχώρησαν στο 1-4.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (22-24, 10'), ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ιωνικός ανέβασε στροφές, σκοράροντας συνολικά 31 πόντους έναντι 19 της Λάρισας. Έτσι η ομάδα της Νίκαιας, η οποία πήρε τα ηνία φτάνοντας ακόμη και στο +16 (39-55, 29').

Μετά το πρώτο μισό του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρηδες τους Χόλοουγελ και Σμιθ, διατήρησαν τη διαφορά, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +17 (58-75, 30').  Με την Λάρισα να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων της, ο Ιωνικόος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και μετέτρεψε το τελευταίο μέρος της αναμέτρησης, σε παράσταση για έναν ρόλο, φτάνοντας τελικά στη νίκη (76-97).

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 41-55, 58-75, 76-97

Οn Fire: Ο Σμιθ ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 19 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: To +28 του Ιωνικού (69-97, 38').

Ξεχώρισαν: Από τον Ιωνικό ο Χόλοουγέλ μέτρησε 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ από την πλευρά της Λάρισας, ο Σμιθ πέτυχε 22 πόντους και ο Μπράουν 14 πόντους.

To στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Η ομάδα της Νίκαιας κυριάρχησε στο κομμάτι των ριμπάουντ, καθώς μάζεψε 33, έναντι 25 ριμπάουντ της Λάρισας.

Διαιτητές: Σχινάς, Ψαριανός, Καρπάνος