Χ.Τρικούπης-Παναθηναϊκός 66-73: «Ίδρωσαν» αλλά πήραν το διπλό οι πράσινοι

Ο Παναθηναικός "ίδρωσε" αλλά τελικώς νίκησε εκτός έδρας τον Χαρίλαο Τρικούπη με 73-66, ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 6-0, με την ομάδα από την Αιτωλοακαρνανία να πέφτει στο 3-5.

Ο Χαρίλαος Τρικούπης μπήκρε δυνατά στον αγώνα και ήταν μπροστά με πέντε πόντους (10-5), αλλά οι "πράσινοι" με ένα επί μέρους σκορ 14-2 ανέτρεψαν το σκορ και πέρασαν μπροστά με εφτά πόντους (19-12). Ο Παναθηναικός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας την διαφορά και στους 14 πόντους (30-16), αλλά οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και κατέβασαν την διαφορά στους εννιά στο τέλος του ημιχρόνου (37-28).

Το ματς ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους (42-34), με τον Χαρίλαο Τρικούπη να προσπαθεί να μειώσει, αλλά τους φιλοξενούμενους να έχουν απαντήσεις και να είναι μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-47).

Οι γηπεδούχοι όμως με ένα τρελό επί μέρους σκορ 13-6 στο 36' (62-61) πέρασαν μπροστά και έβαλαν δύσκολα στους "πράσινους", οι οποίοι αγχώθηκαν αλλά τελικά νίκησαν εκτός έδρας τον Χαρίλαο Τρικούπη με 73-66.

Από τον Χαρίλαο Τρικούπη ξεχώρισαν οι Φέργκιουσον και Μπράουν και 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Παπαπέτρου και Παπαγιάννης με 19 και 12 πόντους.

Περίοδοι: 12-19, 28-37, 47-55, 66-73

Διαιτητές: Σταματόπουλος, Θεωνάς, Σκαλτσής

On Fire: Ο Παπαπέτρου με 19 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά: Οι 14 πόντοι (16-30) του Παναθηναικού

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 7/30 στα τρίποντα του Παναθηναικού