Χιτ-Πέλικανς 111-98: Έκανε σεφτέ...παρά τον τραυματισμό του Μπάτλερ

Οι Χιτ έκαναν... σέφτε, νικώντας τους Πέλικανς με 111-98 στην ημέρα των Χριστουγέννων και ανέβηκαν στο 1-1, όπως και η ομάδα από την Νέα Ορλεάνη.

Αν και η ομάδα από την Νέα Ορλεάνη είχε το προβάδισμα περισσότερα λεπτά στην πρώτη περίοδο, ανεβάζοντας την διαφορά και στους οχτώ πόντους (17-9), οι Χιτ ανέτρεψαν την κατάσταση και με ένα επί μέρους σκορ 20-9, βρέθηκαν με τρεις πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-26).

Οι Χιτ δεν έχασε το προβάδισμα από εκεί και πέρα και ανέβασαν την διαφορά και στους 23 πόντους (61-38), όμως οι Πέλικανς δεν παράτησαν το παιχνίδι και μείωσαν την διαφορά στους 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (66-53). Οι Χιτ δεν είχαν στο δεύτερο μέρος τον Μπάτλερ, ο οποίος ήταν αμφίβολος και πριν το ματς λόγω τραυματισμού.

Παρότι, οι Πέλικανς προσπάθησαν να μειώσουν, οι Χιτ βρήκαν απαντήσεις και ήταν με εννιά πόντους μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου (88-79). Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμα και νίκησαν τους Πέλικανς με 111-98.

Απο τους Χιτ ξεχώρισαν οι Ρόμπινσον και Ντράγκιτς με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Πέλικανς διακρίθηκαν οι Γουίλιαμσον και Ίγκραμ με 32 και 28 πόντους.

Περίοδοι: 29-26, 66-53, 88-79, 111-98