Προμηθέας - Περιστέρι 75-58: Επέστρεψαν με εμφατικό τρόπο στις νίκες οι Πατρινοί

O Προμηθέας υπερασπίστηκε την έδρα του κόντρα στο Περιστέρι και επέστρεψε στις νίκες μετά το τελικό 75-58. Με αυτό το αποτέλεσμα, το σύνολο του Γιατρά ανέβηκε στο 3-2, ενώ η ομάδα των δυτικών προαστίων υποχώρησε στο 5-4.

Το Περιστέρι ξεκίνησε πιο δυναμικά και με ένα σερί 8-0 πήρε τα ηνία της αναμέτρησης (0-8, 3'), ωστόσο ο Προμηθέας από τη μεριά του φρόντισε να μην αφήσει τους αντιπάλους του να ξεφύγουν (13-17, 10'). Το σύνολο του Αργύρη Πεδουλάκη, συνέχισε να βρίσκεται σε θέση οδηγού, στο δεύτερο δεκάλεπτο, έχοντας όμως σε απόσταση αναπνοής τους γηπεδούχους, οι οποίοι με δύο διαδοχικά τρίποντα του Γιαννόπουλου έφεραν το ματς στα ίσα, λίγο πριν την ανάπαυλα (35-35, 20').

Έκτοτε η ομάδα της Πάτρας με μπροστάρηδες τους Μίλερ, Γιαννόπουλο και Δ.Αγραβάνη, ανέβασε «στροφές» και με ένα επιμέρους 18-9 στην τρίτη περίοδο, πέρασε μπροστά στο σκορ (53-44, 30'). Με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους, ο Προμηθέας πάτησε ακόμη περισσότερο το... γκάζι και εκτόξευσε την διαφορά, φτάνοντας στη νίκη με 75-58.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 35-35, 53-44, 75--58

Οn Fire: O Mίλερ με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των νικητών.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +17 του Προμηθέα (75-58, 40')

Ξεχώρισαν: Από τους νικητές, ο Γιαννόπουλος μέτρησε 15 πόντους, ενώ ο Δημήτρης Αγραβάνης πέτυχε 14 πόντους. Από τη μεριά του Περιστερίου, ο Πέτεγουεϊ μέτρησε 12 πόντους και ο Μάντζαρης 11 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: To Περιστέρι πραγματοποίησε κακή τρίτη περίοδο, καθώς μέτρησε μόλις 9 πόντους

Διαιτητές: Παπαπέτρου - Μάνος - Σώμος