Μακάμπι Τ.Α.-Χάποελ Χολόν 86-84: Με ανατροπή κατέκτησε το Λιγκ Καπ η «ομάδα του λαού»

H Μακάμπι Τελ Αβίβ υπό τις οδηγίες του Γιάννη Σφαιρόπουλου νίκησε με ανατροπή στο τελικό με 86-84 την Χάποελ Χολόν, που κοουτσάρει ο Στέφανος Δέδας και κατέκτησε το Ισραηλινό Λιγκ Καπ.

Αν και η Μακάμπι Τελ Αβίβ προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά (6-4), η Χάποελ Χολόν πήρε το προβάδισμα και ήταν με οχτώ πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-18).

Η Χάποελ Χολόν διαχειρίστηκε καλύτερα το προβάδισμα και παρότι η Μακάμπι Τελ Αβίβ μείωσε και στους τρεις πόντους (40-37), η Χάποελ Χολόν είχε οχτώ πόντους προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (48-40).

Στο δεύτερο μέρος, η "ομάδα του λαού¨ανέβασε ταχύτητα και με ένα επί μέρους σκορ 27-15, πέρασε μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-63). Αν και η Χάποελ Χολόν πίεσε πάρα πολύ, το πάλεψε και πέρασε μπροστά (71-69) στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε με 86-84 και κατέκτησε το Λιγκ Καπ στο Ισραήλ.

Από την Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεχώρισε ο Κολοιάρο με 15 πόντους, ενώ οι Γουίλμπεκιν και Κάσπι πέτυχαν από 14 πόντους έκαστος. Από την Χάποελ Χολόν διακρίθηκε ο ΜακΓκι με 28 πόντους, με τους Μπουντιγιόν και Ντε Ζεβ να σκοράρουν από 11 πόντους έκαστος.