Παναθηναϊκός - Ηρακλής 106-74: Με κατοστάρα το 7/7 οι πράσινοι

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στην αναμέτρηση με τον Ηρακλή και πανηγύρισε τη νίκη με το εμφατικό . Με αυτό το αποτέλεσμα οι πράσινοι πέτυχαν την έβδομη νίκη τους σε ισάριθμα ματς, ενώ ο Γηραιός υποχώρησε στο 4-5.

O Ηρακλής βρέθηκε μπροστά στο σκορ στην αρχή της αναμέτρησης (2-5, 2') ύστερα από τρίπντο του Μουρ, όμως στη συνέχεια ο Νέντοβιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο για την ισοφάριση (5-5, 2'). Έκτοτε οι πράσινοι πήραν τα ηνία, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +9 (31-22, 10'). Οι παίκτες του Βόβορα ανέβασαν την διαφορά μέχρι και στο +13 (46-33, 16'), όμως ο «Γηραιός» πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα επιμέρους 16-2 πήρε το προβάδισμα (48-49, 19') λίγο πριν οι γηπεδούχοι βρεθούν και πάλι σε θέση οδηγού (52-49, 20').

Διαφορετική ήταν η εικόνα της αναμέτρησης μετά την ανάπαυλα, με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει στροφές και να μετρά 31 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, έναντι 13 των φιλοξενούμενων (83-63, 30').

Με το σύνολο του Καλύβα να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων, οι πράσινοι υπερασπίστηκαν το προβάδισμά τους στο τελευταίο μέρος του αγώνα και έφτασαν στη νίκη με

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 52-49, 83-64, 106-74

On Fire: Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Παπαγιάννης με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +32 του Παναθηναϊκού (106-74, 40').

Ξεχώρισαν: Από τους πράσινους ο Νέντοβιτς μέτρησε 17 πόντους, ενώ ο Παπαπέτρου σημείωσε 15 πόντους. Από τη μεριά του Ηρακλή ο Σαγκς πέτυχε 18 πόντους και ο Καββαδάς 14 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: To σύνολο του Βόβορα ξέσπασε στο τρίτο δεκάλεπτο του ματς έχοντας, 8/10 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 11 ασίστ .

Διαιτητές:  Ψαριανός - Τσώνος - Αναστόπουλος