Περιστέρι-ΠΑΟΚ 76-67: Επέστρεψε στις νίκες με κορυφαίο τον ΜακΛίν

Το Περιστέρι έκανε το καθήκον του και νίκησε τον ΠΑΟΚ με 76-67, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 6-4. με τον "δικέφαλο του Βορρά" να πέφτει στο 4-5.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε ακόμη και με έξι πόντους (14-8, 6'), με τους γηπεδούχους να μειώνουν με ένα επί μέρους σκορ 7-3 στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-15).

Ο ΠΑΟΚ αν και ανέβασε ξανά την διαφορά στους έξι πόντους (21-15, 11'), έχασε την πρωτοπορία, με το Περιστέρι κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 15-3 να είναι μπροστά με έξι πόντους στο 18' (30-24). Ο ΠΑΟΚ μάτσαρε την διαφορά και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στο ημίχρονο ισόπαλες (32-32).

Στην τρίτη περίοδο, το Περιστέρι με ένα επί μέρους σκορ 18-8 στο 27', πάτησε το γκάζι και βρέθηκε μπροστά με δέκα πόντους (50-40), αλλά οι ασπρόμαυροι κατάφεραν και έριξαν την διαφορά στους εφτά στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-50).

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφεραν να νικήσουν τον ΠΑΟΚ με 76-67.

Από το Περιστέρι ξεχώρισε ο ΜακΛί με 22 πόντους, ενώ από 10 πόντους σκόραραν έκαστος οι Πέτεγουει και Γκρέι, ενώ από τον ΠΑΟΚ διακρίθηκε ο Γκρίφιν με 15 πόντους, ενώ οι Τσαλμπούρης και Κακλαμανάκης έβαλαν από 9 πόντους.

Περίοδοι: 15-17, 32-32, 57-50, 76-67

Διαιτητές: Σχοινάς, Πουρσανίδης, Καρδάρης

On Fire: Ο ΜακΛιν με 22 πόντους και τρία ριμπάουντ

Μεγαλύτερη διαφορά:  Το 74-61 (η διαφορά των 13 πόντων υπέρ του Περιστερίου).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 5/21 του ΠΑΟΚ στα τρίποντα.