Λάρισα-Προμηθέας 85-81: Νίκη με ανατροπή για τους Θεσσαλούς

Η Λάρισα υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε τον Προμηθέα με 85-81, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 3-7, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 4-3.

Η Λάρισα ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο 5' με οχτώ πόντους (12-4), με τους φιλοξενούμενους με ένα επί μέρους 18-7 να φέρνουν...τούμπα το σκορ και να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-19).

Ο Προμηθέας από εκείνο το σημείο και μετά δεν έχασε το προβάδισμα, παίζοντας πιο αποτελεσματικά και είχε προβάδισμα εννιά πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (44-35).

Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να ξεφύγουν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και βρέθηκαν μπροστά με 17 πόντους στο 28' (61-44), αλλά η Λάρισα έδωσε απαντήσεις και μείωσε στους οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-54).

Ο Προμηθέας είχε το προβάδισμα μέχρι το 38' (77-75), αφού τα τελευταία δύο λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν ένα επί μέρους σκορ 10-4 και διαχειρίστηκαν σωστά τις καταστάσεις, παρότι το ματς στα τελευταία λεπτά ήταν θρίλερ και για αυτό νίκησαν τον Προμηθέα με 85-81.

Από την Λάρισα ξεχώρισε ο Παππαδάκης που ήταν βασικός συντελεστής των Θεσσαλών για την ανατροπή του σκορ, βάζοντας εννιά πόντους, πέντε ριμπάουντ και τρεις ασίστ, αλλά και ο Σμιθ με 18 πόντους. Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Δημήτρης Αγραβάνης και Γκράντ πέτυχαν για τον Προμηθέα από 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 19-22, 35-44, 54-62, 85-81

Διαιτητές: Τσαρούχα, Παντελίδης, Λόρτος

On Fire: Ο Σμιθ με 18 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά:  44-61 17 πόντοι διαφορά για τον Προμηθέα

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 7/24 στα τρίποντα του Προμηθέα