ΠΑΟΚ - Χαρίλαος Τρικούπης 96-87: Τον... βύθισε ακόμα περισσότερο

Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στην αναμέτρηση με τον Χαρίλαο Τρικούπη και με κορυφαίους τους Γκρίφιν και Λοβ πήρε τη νίκη με 96-87. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Θεσσαλονίκης ανέβασε το ρεκόρ της στο 5-5, ενώ το σύνολο του Καλαμπάκου το οποίο γνώρισε την 8η διαδοχική ήττα έπεσε στο 3-8.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με το... πόδι στο γκάζι, καθώς με ένα σερί 10-0 πήρε τα ηνία της αναμέτρησης (10-0, 4'). Στη συνέχεια ο Χαρίλαος Τρικούπης πέρασε στην αντεπίθεση και χάρη σε δύο εύστοχα σουτ του Γκότσερ από την περιφέρεια έφερε το ματς στα ίσα (21-21, 9'), λίγο πριν οι γηπεδούχοι πάρουν ξανά προβάδισμα (26-21, 10'). Έκτοτε οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι-χέρι στην δεύτερη περίοδο, με τους παίκτες του Λυκογιάννη να διατηρούν παρ'όλα αυτά το προβάδισμα (51-47, 20').

Μετά την ανάπαυλα οι ασπρόμαυροι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και πάρα την πίεση του Χαρίλαου Τρικούπη (74-70, 29') κατάφεραν να πάρουν «αέρα» 8 πόντων  (78-70, 30'), με τους Γκρίφιν και Λοβ να δείχνουν τον δρόμο. Το σύνολο του Καλαμπάκου από τη μεριά του βρισκόταν διαρκώς κοντά στους αντιπάλους του, όμως ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων στα μέσα του τελευταίου μέρους του αγώνα (90-76, 35'), ήταν αρκετό για να φτάσει στη νίκη ο ΠΑΟΚ με 96-87.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 51-47, 78-70, 96-85.

On Fire: Ο Γκρίφιν ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ με 24 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +14 των γηπεδούχων (90-76, 35')

Ξεχώρισαν: Από τους νικητές ο Λοβ μέτρησε 17 πόντους, ενώ ο Μπιτς έκανε double double με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από τη μεριά του Χαρίλαου Τρικούπη ο Γκότσερ σημείωσε 32 πόντους και ο Πουαριέ 16 πόντους.

To στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Ο Χαρίλαος Τρικούπης έχασε την ηρεμία του στο τέταρτο δεκάλεπτο και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στους 14 πόντους, με αποτέλεσμα να «καθαρίσει» το ματς.

Διαιτητές: Μάνος, Τσαρούχα, Καρπάνος