Προμηθέας-Ηρακλής 85-61: Επέστρεψε στις νίκες με κορυφαίο τον Μίλερ

Ο Προμηθέας έκανε το καθήκον του και νίκησε τον Ηρακλή με 85-61, ανεβάζοντας το ρεκόρ στο 5-3, με τον Γηραιό να πέφτει στο 5-6.

Ο Προμηθέας έχοντας το προβάδισμα από το πρώτο λεπτό, είχε τον ελέγχο του αγώνα, αλλά στα πρώτα λεπτά δεν κατάφερε να ξεφύγει με πάνω από εννιά πόντους (9-0), με τους κυανόλευκους να είναι μόλις τρεις πόντους πίσω στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-20).

Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν το προβάδισμα τους με ένα επί μέρους σκορ 21-12 και ξέφυγαν λίγο στο σκορ, με τον Ηρακλή να προσπαθεί να κρατήσει την διαφορά σε χαμηλά επίπεδα. Ο Προμηθέας ήταν με δώδεκα πόντους μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (44-32).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι γηπεδούχοι ασκούσαν όλο και περισσότερο πίεση για να ανεβάσουν την διαφορά, έχοντας ιδιαίτερα ένα επί μέρους σκορ 12-4 (58-42). Ο Γηραιός προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Προμηθέας είχε προβάδισμα 16 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-45).

Στην τέταρτη περίοδο, οι Πατρινοί πάτησαν το γκάζι με ένα ακόμη επί μέρους σκορ 24-16, με τους φιλοξενούμενους όμως να μην βρίσκουν απαντήσεις. Ο Προμηθέας νίκησε τον Ηρακλή με 85-61 και επέστρεψε στις νίκες

Περίοδοι: 23-20, 44-32, 61-45, 85-61

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Αναστόπουλος, Ζαχάρης

On Fire: Ο Μίλερ του Προμηθέα με 19 πόντους, πέντε ασίστ και δύο ριμπάουντ

Μεγαλύτερη διαφορά: Το 85-58 (οι 24 πόντοι διαφορά για τον Προμηθέα)

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 6/28 στα τρίποντα του Ηρακλή