Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 80-75: Το ντέρμπι βάφτηκε... πράσινο

Ο Παναθηναικός υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε την ΑΕΚ με 80-75, ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 8-1, με τους κιτρινόμαυρους να πέφτουν στο 7-2.

Οι πράσινοι είχαν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και παρότι προηγήθηκαν με εφτά πόντους (13-6, 4'), η Ένωση με ένα επί μέρους σκορ 10-4, μείωσε στον ένα πόντο (17-16, 7'), με τον Παναθηναικό να διαχειρίζεται την κατάσταση και να βρίσκεται με έξι πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-18).

Οι κιτρινόμαυροι πέρασαν στην αντεπίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν και με πέντε πόντους στο 13' (29-24) αλλά στα τελευταία τέσσερα λεπτά με ένα επί μέρους σκορ 12-4, ο Παναθηναικός ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα και είχε έξι πόντους προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (43-37).

Στο δεύτερο μέρος οι πράσινοι είχαν τον πρώτο λόγο, παρότι η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 27' με ένα πόντο (58-57). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι και οι πράσινοι παίζοντας πιο αποτελεσματικά, βρέθηκαν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-62).

Παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναικός είχε προβάδισμα έντεκα πόντων στο 37' (78-67), η Ένωση με οχτώ σερί πόντους μείωσε στους τρεις πόντους (78-75), αλλά οι πράσινοι κατάφεραν να νικήσουν με 80-75

Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Νεντόβιτς και Παπαγιάννης με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Μορέιρα και Λάγκφορντ με 21 και 14 πόντους.

Περίοδοι: 24-18, 43-37, 67-62,80-75

Διαιτητές: Σχοινάς, Κορομηλάς, Παπαπέτρου

On Fire: Ο Μορέιρα με 21 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά: Το 78-67 για τον Παναθηναικό

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 45% της ΑΕΚ στα δίποντα, με τον Παναθηναικό να έχει 60%.