Λάρισα - Λαύριο 58-66: Το τρένο του Λαυρίου πέρασε και από την Θεσσαλία

To Λαύριο συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του στη Basket League, καθώς πήρε το διπλό στη Λάρισα (58-66) και πέτυχε την 7η διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα. Με αυτό το αποτέλεσμα το σύνολο του Σερέλη ανέβασε το ρεκόρ του στο 7-3, ενώ οι Θεσσαλοί υποχώρησαν στο 3-8.

Η Λάρισα εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Λαυρίου στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να φτάσει μέχρι και στο +8 (17-9, 10'). Οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα μέχρι και στο 13' της αναμέτρησης (24-17), ωστόσο οι παίκτες του Σερέλη πέρασαν στην αντεπίθεση και με ένα σερί 12-0 βρέθηκαν σε θέση οδηγού (24-31, 17') έως το τέλος του πρώτου μισού (28-34, 20').

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το... γκάζι και με μπροστάρη τον Ντέιβις εκτόξευσαν την διαφορά στους 10 πόντους (34-44, 27'). Με τον Παπαδάκη να παίρνει από το χέρι τους συμπαίκτες τους, η Λάρισα πλησιάσε ξανά στο σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (42-48, 30'). Έτσι το τελευταίο μέρος έδειχνε ότι θα εξελιχθεί σε... θρίλερ ωστόσο το Λαύριο προστάτεψε το προβάδισμά του και κατάφερε να φτάσει μέχρι τη νίκη (58-66).

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 28-34, 42-48, 58-66.

On Fire: O Nτέιβις με 19 πόντους ήταν ο κορυφαίος σκόρερ του Λαυρίου.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +10 του Λαυρίου (34-44, 27').

Ξεχώρισαν: Ο Ντιαλό ακολούθησε σε απόδοση τον Ντέιβις με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ από τη μεριά της Λάρισας ξεχώρισε ο Παπαδάκης με 14 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά:  Ένα μεγάλο καλάθι του Μουράτου σε συνδυασμό με το άστοχο σουτ του Παπαδάκη, ήταν αρκετό για να κλειδώσει τη νίκη το Λαύριο, σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Διαιτητές:  Συμεωνίδης, Ψαριανός, Τσώνος