Λαύριο-Προμηθέας 75-72: Συνεχίζει ακάθεκτο με κορυφαίο τον Κάρτερ

Το Λαύριο υπερασπίστηκε την έδρα του, νικώντας τον Προμηθέα με 75-72 και ανέβηκε στο 8-3, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 6-4.

Το Λαύριο μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με εφτά πόντους (13-6, 6'), με τον Προμηθέα να απαντά και να μειώνει στους δύο πόντους (17-15, 9'), αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-15).

Παρότι το Λαύριο ανέβασε ξανά την διαφορά μέχρι τους εφτά πόντους (33-26, 16'), ο Προμηθέας με ένα επί μέρους σκορ 15-5 στα επόμενα τέσσερα λεπτά, ανέτρεψε το σκορ και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-38).

Οι δύο ομάδες εναλλάσοταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερους μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 17-12 οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα δύο πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-53).

Αν και ο Προμηθέας κράτησε χαμηλά τις διαφορές και πέρασε μπροστά στο 32' (59-58), το Λαύριο διαχειρίστηκε καλύτερα το προβάδισμα και νίκησε τους φιλοξενούμενους με 75-72.

Από το Λαύριο διακρίθηκαν οι Κάρτερ και Ντιαλό με 22 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Γκραντ και Γκραντ με 17 και 16 πόντους.

Περίοδοι: 19-15, 38-31, 55-53, 75-72

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Παντελίδης, Τσολάκος

On Fire: Ο Κάρτερ του Λαυρίου με 22 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και μία ασίστ

Μεγαλύτερη διαφορά: Οι εφτά πόντοι (13-6) για το Λαύριο

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 65% στις βολές του Προμηθέα, με τον Λαύριο να έχει 78%