Λάρισα- Παναθηναϊκός 89-98: Ίδρωσαν... αλλά πήραν το «διπλό» οι πράσινοι

Ο Παναθηναικός νίκησε εκτός έδρας την Λάρισα με 98-89 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 10-1, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 3-9.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Λάρισα να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-23).  Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 11' (27-26), ο Παναθηναικός είχε τα ηνία του παιχνιδιού στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν διαχειρίστηκε ποιοτικά το προβάδισμα, με αποτέλεσμα να είναι με εφτά πόντους μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (56-49).

Στο δεύτερο μέρος, οι πράσινοι ήταν ανώτεροι και διατήρησαν το προβάδισμα, με την Λάρισα να έχει απαντήσεις και να μειώνει και στους τρεις πόντους (59-56, 33'). Ο Παναθηναικός παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να προηγηθεί με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-66). Παρότι, οι πράσινοι ανέβασαν την διαφορά στους 15 πόντους (90-75), η Λάρισα μείωσε και απάντησε, αλλά ο Παναθηναικός την νίκησε εκτός έδρας με 98-89.

Από την Λάρισα ξεχώρισαν οι Ρας και Σμιθ με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Νέντοβιτς και Μήτογλου με 16 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 25-23, 49-56, 66-74, 89-98

Διαιτητές: Τσαρούχα, Καλδίρης, Μάλαμας

On Fire: Ο Ρας της Λάρισας με 23 πόντους, τρία ριμπάουντ και τρεις ασίστ

Μεγαλύτερη διαφορά: Το 90-75, οι 15 πόντοι διαφορά για τον Παναθηναικό

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 20 ριμπάουντ της Λάρισας, με τον Παναθηναικό να έχει 31 ριμπάουντ.