ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 76-56: Δεν άφησε κανένα περιθώριο η Ένωση

Χάρη στο εξαιρετικό της ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ επέβαλε τον ρυθμό της κόντρα στον ΠΑΟΚ και πήρε τη νίκη (76-56) στην επαναληπτική αναμέτρηση.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν... ονειρικό για την ΑΕΚ και καταστροφικό για τον ΠΑΟΚ (μέτρησε μόλις 6 πόντους).  Η Ένωση ξεκίνησε απόλυτα συγκεντρωμένη και αποφασισμένη στην επαναληπτική αναμέτρηση με τους ασπρόμαυρους και χάρη στην εξαιρετική άμυνά της υποχρέωσε τους φιλοξενούμενους σε αρκετά λάθη (5) και άστοχα σουτ (4/5 βολές, 1/8 δίποντα και 0/4 τρίποντα), ενώ έφτασε μέχρι και στο +21 (24-3). Έκτοτε οι κιτρινόμαυροι επέβαλαν τον ρυθμό τους και με μπροστάρηδες τους Ματσιούλις και Λοτζέσκι, διατήρησαν το προβάδισμα τους και στην δεύτερη περίοδο (44-27, 20').

Με τους Θεσσαλονικείς να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των παικτών του Παπαθεοδώρου, η ΑΕΚ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και μετά την ανάπαυλα (61-39, 30') και έτσι έφτασε στη νίκη με  76-56.

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 44-27, 61-39, 76-56

On Fire: O Mατσιούλις με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +27 της ΑΕΚ λίγο πριν το τέλος του ματς (76-49).

Ξεχώρισαν: Από την Ένωση ο Λάνγκφορντ μέτρησε 18 πόντους και ο Λάνγκφορντ 14 πόντους.

Από το σύνολο του Λυκογιάννη ο Κονατέ σημείωσε 13 πόντους και ο Λοβ 9 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το δυναμικό ξεκίνημα της Ένωσης στο πρώτο δεκάλεπτο (26-6, 10')

Διαιτητές: Αναστόπουλος - Συμεωνίδης - Κάρδαρης