Λαύριο-ΠΑΟΚ 84-77: Επέστρεψε στις νίκες με κορυφαίο τον Ντιαλό

Το Λαύριο νίκησε τον ΠΑΟΚ με 84-77 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 9-4, με τους ασπρόμαυρους να πέφτουν στο 6-7.

Αν και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο πρώτο λεπτό (3-0,1'), το Λάυριο μπήκε δυναμικά στα πρώτα λεπτά και είχε προβάδισμα 13 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-12). Αν και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται και με 14 πόντους (31-17, 12'), ο ΠΑΟΚ με ένα επί μέρους σκορ 19-8 μείωσε στους τρεις πόντους (39-36, 19'), αλλά οι μεταλλωρύχοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμα και ήταν μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-37).

Αν και το Λάυριο προηγήθηκε με 13 πόντους στο 21' (50-37), ο ΠΑΟΚ απάντησε και κατάφερε να μειώσει στον ένα πόντο στο 27' (59-58). Το Λαύριο διαχειρίστηκε την κατάσταση και ήταν με δύο πόντους μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-60). Οι ασπρόμαυροι πέρασαν μπροστά στο 31' (63-62), αλλά οι γηπεδούχοι ξαναπήραν το προβάδισμα και νίκησαν τον ΠΑΟΚ με 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 44-37, 62-60, 84-77

On Fire: Ο Ζερμαίν Λοβ με 20 πόντους, δύο ασίστ και ένα ριμπάουντ

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 31-17, οι 14 πόντοι διαφορά για το Λαύριο

Ξεχώρισαν: Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Ντιαλό και Κόζει με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον ΠΑΟΚ διακρίθηκαν οι Λοβ και Κονατέ με 20 και 17 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 26 ριμπάουντ του Λαυρίου, με τον ΠΑΟΚ να έχει 34 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Σώμος, Τσώνος, Ζάχαρης