Λάρισα-ΑΕΚ 76-75: Πολυτίμη νίκη για τους Θεσσαλούς με «30άρα» Σμιθ

Η Λάρισα πήρε το... θρίλερ, νικώντας την ΑΕΚ με 76-75, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 4-9, με τους κιτρινόμαυρους να πέφτουν στο 9-4.

H AEK είχε τον απόλυτο έλεγχο στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο 7' (15-7), αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρεθούν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-20).  Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Λάρισα διεύρυνε το προβάδισμα της στους έντεκα πόντους (42-31, 17'), με την Ένωση να μειώνει στους τέσσερις πόντους, αλλά του γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-43).

Η Λάρισα προηγήθηκε στο 21' με 56-43, αλλά οι κιτρινόμαυροι με ένα επί μέρους σκορ 17-8, απάντησαν και βρέθηκαν στον ένα πόντο πίσω (61-60, 39'), με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-60). Στην τελευταία περίοδο και οι δύο ομάδες είχαν καλά διαστήματα, με τον Σμιθ με λέι απ στα 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος να διαμορφώνουν το τελικό σκορ στο 76-75.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 51-43, 64-60, 76-75

On Fire: Ο Σμιθ με 30 πόντους, τρεις ασίστ και ένα ριμπάουντ

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 56-43 στο 21', οι 13 πόντοι διαφορά για την Λάρισα

Ξεχώρισαν: Από την Λάρισα ξεχώρισαν οι Σμιθ και Γουέμπ με 30 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Λάνγκφορντ και Χρυσικόπουλος με 19 και 16 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 33% της ΑΕΚ στα τρίποντα, με την Λάρισα να έχει 53%.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Τζιόπανος, Τσολάκος