ΠΑΟΚ-Προμηθέας 81-78: Με οδηγό τον Τέρνερ πήραν την νίκη οι ασπρόμαυροι

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να νικήσει τον Προμηθέα με 81-78 και ανέβηκε στο 8-7 και την έκτη θέση, ενώ οι Πατρινοί έπεσαν στο 9-5 και την πέμπτη θέση.

Ο Προμηθέας μπήκε πιο δυναμικά στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-13). Οι γηπεδούχοι όμως ανέτρεψαν τα δεδομένα αφού έτρεξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο ένα επί μέρους σκορ 21-9 και προηγήθηκαν με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-27).

Παρότι ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ακόμη και με δέκα πόντους (39-29, 23'), ο Προμηθέας έφερε το ματς στα ίσα τέσσερα λεπτά αργότερα (47-47, 27'). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με ένα 9-4 και είχαν προβάδισμα με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-51). Αν και ο Προμηθέας μείωσε ακόμη και στους δύο πόντους (56-54, 31'), ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε τους Πατρινούς με 81-78.

Δεκάλεπτα: 13-18, 34-27, 56-51, 81-78

On Fire: Ο Τέρνερ με 28 πόντους, δύο ριμπάουντ

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +10 του ΠΑΟΚ στο 21' (37-27)

Ξεχώρισαν: Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Τέρνερ και Κακλαμανάκης με 28 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Έβανς και Λούντζης με 13 και 12 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 21% στα τρίποντα για τον Προμηθέα, με τον Άρη να έχει 50%

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Πουρσανίδης, Μαγκλογιάννης