Ηρακλής-Χαρ.Τρικούπης 100-78: Τον «υπέταξε» με υπογραφή Χάνλαν

Ο Ηρακλής νίκησε εύκολα τον Χαρίλαο Τρικούπη με 100-78, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 7-10 και την πέμπτη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 4-13 και την 12η θέση.

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-19). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους τρεις πόντους (34-31, 15'), αλλά ο Γηραιός με ένα επί μέρους 18-8, αύξησε την διαφορά  στους 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-39).

Παρότι, οι κυανόλευκοι είχαν 17 πόντους προβάδισμα στο 23' (59-42), ο Χαρίλαος Τρικούπης κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους τρεις πόντους (65-62, 28'), αλλά οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν την κατάσταση και προηγήθηκαν με εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-63). Ο Ηρακλής, κατάφερε να μην αφήσει περιθώρια αμφισβήτησης στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 28-15, νίκησε τον Χαρίλαο Τρικούπη με 100-78.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 52-39, 72-63, 100-78

On Fire: Ο Ολιβιέρ Χάνλαν με 26 πόντους, οχτώ ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 100-78 (+22) για τον Ηρακλή

Ξεχώρισαν: Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Χάνλαν και Χάγκινς με 26 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Χαρίλαο Τρικούπη διακρίθηκαν οι Γκοτσέρ και Λάνγκφορντ με 26 και 13 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 43% στα δίποντα του Χαρίλαου Τρικούπη, με τον Ηρακλή να έχει 58%.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσολάκος, Ξενικάκης