ΑΕΚ-Ηρακλής 100-97: Ο Μέικον είπε την τελευταία λέξη

Με τρίποντο του Μέικον στα τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης, η ΑΕΚ νίκησε τον Ηρακλή με 100-97 και ανέβηκε στο 13-4 και την δεύτερη θέση, με τον Γηραιό να πέφτει στο 7-11 και την πέμπτη θέση.

Η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο 4' (11-0), με τον Ηρακλή με οχτώ δικούς του σερί πόντους, να ρίχνει την διαφορά στους τρεις (11-10, 5'). Οι κιτρινόμαυροι παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφεραν να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-17). Παρότι η ΑΕΚ προηγήθηκε και με δέκα πόντους (29-19, 12'), ο Ηρακλής με ένα επί μέρους σκορ 24-7, κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να έχει προβάδισμα με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-36).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με την ΑΕΚ με ένα επί μέρους σκορ 27-17, να καταφέρνει να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-60). Οι κιτρινόμαυροι πέρασαν στην αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο έχοντας  ένα επί μέρους σκορ 27-17, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (85-85), με αποτέλεσμα να χρειαστεί η παράταση για να λυθούν οι διαφορές τους. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον Μέικον με τρίποντο στα τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος να δίνει την νίκη στους κιτρινόμαυρους κόντρα στον Ηρακλή με 100-97.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 36-43, 63-60, 85-85 (τέλος της κανονικής περιόδου),

On Fire: Ο Χάγκινς με 32 πόντους, τρία ριμπάουντ και μία ασίστ σε 35:37.

Η μεγαλύτερη διαφορά:  Το 11-0 του Ηρακλή στο 4' λεπτό.

Ξεχώρισαν: Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Λάνγκφορντ και Μέικον με 28 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ηρακλή διακρίθηκαν οι Χάγκινς και Χάνλαν με 32 και 13 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 15 λάθη του Ηρακλή, με την ΑΕΚ να έχει 10 λάθη.

Διαιτητές: Σχοινάς, Παγώνης, Σκούτας