Παναθηναϊκός-Χαρ.Τρικούπης 102-68: Νίκη στο ρελαντί και τώρα Μπασκόνια

Ο Παναθηναικός υπερασπίστηκε την έδρα του και επικράτησε του Χαρίλαου Τρικούπη με 102-68, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 15-2 και την δεύτερη θέση, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 4-15 και την 12η θέση.

Ο Παναθηναικός είχε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι με οχτώ πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-21). Παρότι ο Χαρίλαος Τρικούπης μείωσε στους πέντε πόντους (35-30, 16'), οι πράσινοι είχαν τα ηνία του παιχνιδιού στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-39).

Οι γηπεδούχοι παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφεραν να διευρύνουν την διαφορά και να προηγηθούν με ένα επί μέρους σκορ 26-11 και για αυτό ήταν με 24 πόντους μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-50). Ίδιο σκηνικό και στην τέταρτη περίοδο, με τον Παναθηναικό να κάνει ένα επί μέρους σκορ 28-18 και να νικάει εντός έδρας τον Χαρίλαο Τρικούπη με 102-68.

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 48-39, 74-50, 102-68

On Fire: Ο Ελευθέριος Μποχωρίδης με 16 πόντους, οχτώ ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 23:07 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 102-65 (οι 37 πόντοι διαφορά για τους πράσινους στο 39')

Ξεχώρισαν: Απο τον Παναθηναικό ξεχώρισε ο Μποχωρίδης με 16 πόντους, ενώ οι Όγκουστ και Χεζόνια σκόραραν από έντεκα πόντους έκαστος. Από τον Χαρίλαο Τρικούπη διακρίθηκαν οι Λιόνς και Γκότσερ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 29% του Χαρίλαου Τρικούπη στα τρίποντα, με τον Παναθηναικό να έχει 50%.

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Στρέμπας, Λουλουδιάδης