Ιωνικός – ΠΑΟΚ 83-84: Ο Γκρίφιν έκρινε το θρίλερ της Νίκαιας

Ένα τρίποντο του Γκρίφιν, 7'' πριν το φινάλε, έκρινε το... θρίλερ της Νίκαιας, με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί του Ιωνικού με 84-83, κάνοντας μεγάλο βήμα για την πρώτη πεντάδα, καθώς το σουτ της νίκης του Μαυροκεφαλίδη στο φινάλε, βρήκε σίδερο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αρκετά δυνατά στο παρκέ του κλειστού του Πλάτωνα, με τον Δικέφαλο να προηγείται με 14-7 και 21-15. Κάπου εκεί, όμως, ξεκίνησε η αντεπίθεση του Ιωνικού. Οι Νικαιώτες έκλεισαν το δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 8-3 για το 23-24, ενώ  έκαναν το προσπέρασμα με τους Χόλογουελ και Τολιόπουλο (29-27).Ο Μουγιαμίν με πέντε σερί πόντους, έγραψε το 37-29, ο ΠΑΟΚ με τους Κάρτερ και Λαβ έτρεξε ένα 7-0 για το 37-36, όμως το φινάλε του ημιχρόνου άνηκε και πάλι στους Νικαιώτες, που με έτρεξαν ένα 8-0 για το 45-36 της ανάπαυλας.

Τολιόπουλος και Μαυροκεφαλίδης διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα για τον Ιωνικό (53-47), όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα 0-6 με τους Μαργαρίτη, Λαβ και Γκρίφιν, φέρνοντας το ματς στα ίσα (53-53 στο 25’).  Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Χουγκάζ, που με πέντε σερί πόντους έγραψε το 58-55, για να πάρει σειρά ο Τολιόπουλος, που με δικούς του πέντε πόντους, έφεραν τον Ιωνικό στο +8 (63-55, μεσολάβησαν 2/2 βολές του Λαβ), όμως  ΠΑΟΚ είχε και πάλι απαντήσεις και με τρίποντα των Μπιτς και Γκρίφιν, έκλεισε το δεκάλεπτο σε απόσταση βολής (66-63).   Η αντεπίθεση της ομάδας της Θεσσαλονίκης συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με τον Μπιτς με πέντε σερί πόντους, να βάζει μετά από πάρα πολύ ώρα, τον ΠΑΟΚ μπροστά με 75-73 στο 33’. Η αναμέτρηση, πλέον, κρεμόταν από μία κλωστή, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 81-78, τον Ιωνικό, όμως, αρχικά να ισοφαρίζει με τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη στο 37’ (81-81) και στην συνέχεια να παίρνει προβάδισμα με τον Πρίτζετ στα 24’’. Ο ΠΑΟΚ, όμως, κρατούσε τα καλύτερα για το φινάλε, με τον Γκρίφιν, με τρίποντο στα 7’’, να γράφει το 83-84. Ο Ιωνικός είχε μία τελευταία ευκαιρία για την νίκη, όμως ο Μαυροκεφαλίδης βρήκε σίδερο, με τον Δικέφαλο να… αποδρά με το διπλό, από το κλειστό του Πλάτωνα και να φτάνει στο 11-8 και τον Ιωνικό να πέφτει στο 7-13.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-36, 66-63, 83-84

On Fire: Ο Γκρίφιν με 18 πόντους, ανάμεσα τους το τρίποντο της νίκης, έξι ριμπάουντ και πέντε ασίστ, ήταν ο κορυφαίος από πλευράς ΠΑΟΚ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +9 για τον Ιωνικό (45-36 στο 20’)

Ξεχώρισαν:  Κάρτερ και Λαβ σημείωσαν από 18 πόντους έκαστος για τον ΠΑΟΚ, ενώ για τον Ιωνικό, ο Χόλογουελ είχε 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Χουγκάζ 14 πόντους και επτά ριμπάουντ και ο Τολιόπουλος 13 πόντους.

Έκανε την διαφορά:  Το τρίποντο του Γκρίφιν, το οποίο χάρισε και την νίκη στον ΠΑΟΚ

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Πιτσίλκας, Ζάχαρης