ΑΕΚ-Λαύριο 94-97: Το τρένο των «μεταλλωρύχων» πέρασε και από το ΟΑΚΑ

Το Λαύριο χρειάστηκε την παράταση για να νικήσει την ΑΕΚ με 97-94, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 15-4 και την πρώτη θέση, με τους κιτρινόμαυρους να πέφτουν στο 14-5 και την δεύτερη θέση.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ, με την ΑΕΚ να παίζει πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-15). Οι κιτρινόμαυροι είχαν τον έλεγχο του δεύτερου δεκαλέπτου, με το Λαύριο να ισοφαρίζει στο 18' (33-33), αλλά τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-36).

Ανατροπή σκηνικού στην τρίτη περίοδο, με το Λαύριο με ένα επί μέρους 16-8 σε τέσσερα λεπτά, να καταφέρνει να πάρει το προβάδισμα και να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-62). Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο 25' με δέκα πόντους (74-64) χάρη σε ένα επί μέρους 10-4, με τους κιτρινόμαυρους με ένα επί μέρους σκορ 16-3, να ανατρέπουν την κατάσταση και να περνούν μπροστά με τρεις πόντους (80-77). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα τελευταία λεπτά και ως αποτέλεσμα ήταν το σκορ να παραμείνει ισόπαλο στο τέλος της κανονικής περιόδου (82-82). Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, το Λαύριο διαχειρίστηκε πιο αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε εκτός έδρας την ΑΕΚ με 97-94.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-36, 62-64, 82-82 (τέλος της κανονικής περιόδου), 94-97 (τέλος της παράτασης)

On Fire: Ο Κάρτερ με 24 πόντους, έξι ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 30:47 λεπτό.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 74-64, οι δέκα πόντους διαφορά για το Λαύριο στο 25' λεπτό.

Ξεχώρισαν: Από το Λαύριο διακρίθηκαν οι Κάρτερ και Κόζει με 24 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Μορέιρα και Μέικον με 19 και 17 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 13 λάθη της ΑΕΚ, με το Λαύριο να έχει οχτώ λάθη.

Διαιτητές: Μάνος, Τσαρουχά, Παναγιώτου