Περιστέρι-Προμηθέας 70-73: «Αδερφική» υπόθεση η νίκη για τους Πατρινούς

Ο Προμηθέας "απέδρασε" από το Ανδρέας Παπανδρέου, επικρατώντας του Περιστερίου με 73-70, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 12-5 και την έκτη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 10-10 και την τέταρτη θέση.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά και είχαν τα καλά τους κομμάτια, με τον Προμηθέα να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-16). Αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Περιστέρι πέρασε μπροστά στο 19' (36-25), με τους Πατρινούς να έχουν προβάδισμα με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (37-36).

Ο Προμηθέας διεύρυνε το προβάδισμα και κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 20-14, κατάφερε να είναι μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-50). Παρότι, οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα με δώδεκα πόντους (62-50, 42'), αλλά το Περιστέρι με ένα επί μέρους σκορ 16-6, μείωσε στους δύο πόντους (68-66, 39'). Ο Προμηθέας παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να επικρατήσει της ομάδας των δυτικών προαστίων, εκτός έδρας με 73-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 36-37, 50-57, 70-73

On Fire: Ο Γκραντ έχει 21 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ σε 23:49 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 62-50 στο 42' (οι 12 πόντοι διαφορά του Προμηθέα)

Ξεχώρισαν: Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Τζεράι Γκραντ και Τζεράιαν Γκραντ με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Περιστέρι διακρίθηκε ο Τζόουνς με 15 πόντους και οι Σαλούστρος και Τσαιρέλης σκόραραν από 12 πόντους έκαστος.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 20% στα τρίποντα του Περιστερίου, με τον Προμηθέα να έχει 29%.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Σταματόπουλος, Παντελίδης