Παναθηναϊκός-Λαύριο 105-69: Άνετη νίκη με κορυφαίο τον Μήτογλου

Ο Παναθηναικός κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα του και να επικρατήσει άνετα του Λαυρίου με 105-69, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 16-2 και την δεύτερη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι παραμένουν στην πρώτη θέση και στο 15-5.

Ο Παναθηναικός πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-18). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμα τους και με ένα επί μέρους σκορ 27-17, είχαν προβάδισμα με 20 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-35).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι πράσινοι ξέφυγαν στο σκορ και διατηρώντας την διαφορά, ήταν μπροστά με 24 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (81-57). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Παναθηναικό με ένα επί μέρους σκορ 24-12,  να νικάει εντός έδρας το Λαύριο με 105-69

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 55-35, 81-57, 105-69

On Fire: Ο Ντέιβις του Λαυρίου με 17 πόντους, πέντε ριμπάουντ σε 25:29 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 103-65 (οι 38 πόντοι διαφορά για τον Παναθηναικό στο 38' λεπτό.

Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Μήτογλου και Παπαπέτρου με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Λαύριο διακρίθηκαν οι Ντέιβις και Κόζι μρ 17 και 15 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 21 λάθη του Λαυρίου, με τον Παναθηναικό να έχει έξι λάθη.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Πουρσανίδης, Ψαριανός