Λάρισα-Ηρακλής 80-76: Παραμονή διά χειρός Παπαδάκη

Η Λάρισα επικράτησε του Ηρακλή με 80-76, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 6-15 και την 10η θέση, ενώ οι κυανόλευκοι έπεσαν στο 7-12 και την 11η θέση.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να προηγηθεί με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-15). Παρότι η Λάρισα μείωσε στους πέντε πόντους (34-29, 15'), ο Γηραιός διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και είχε προβάδισμα με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-33).

Παρότι, οι κυανόλευκοι ήταν μπροστά και με δώδεκα πόντους (54-42, 25'), οι γηπεδούχοι μείωναν όσο μπορούσαν, με τον Ηρακλή να βρίσκει απαντήσεις και να έχει προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-54). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Θεσσαλική ομάδα με ένα επί μέρους σκορ 26-16, κατάφερε να ανατρέψει τις καταστάσεις και να νικήσει τον Ηρακλή με 80-76.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 33-43, 54-60, 80-76

On Fire: Ο Ρας με 23 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 54-42, οι δώδεκα πόντοι διαφορά για τον Ηρακλή στο 25' λεπτό.

Ξεχώρισαν: Από την Λάρισα ξεχώρισε ο Παπαδάκης με 12 πόντους, έξι ασίσε και δύο ριμπάουντ, ενώ οι Ρας και Γουόσπουν σκόραραν από 23 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ηρακλή διακρίθηκαν οι Ίμπανγκς και Χάνλαν με 18 πόντους έκαστος.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Οι 24 ασίστ της Λάρισας, με τον Ηρακλή να έχει 12 ασίστ.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Σώμος, Θεωνάς