Προμηθέας-ΑΕΚ 80-78: Στο θρίλερ της Πάτρας ο Γκραντ είχε την τελευταία κουβέντα

Με buzzer beater του Γκραντ, ο Προμηθέας επικράτησε εντός έδρας της ΑΕΚ με 80-78, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 14-5 και την τέταρτη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 14-6 και την τρίτη θέση.

Ο Προμηθέας είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά (9-4, 5'), με τους κιτρινόμαυρους να αντιδρούν και με ένα επί μέρους σκορ 14-6, να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-15). Παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεν μπόρεσε να ξεφύγε λόγω της πίεσης που ασκούσε ο Προμηθέας. Η Ένωση είχε προβάδισμα με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-33).

Ίδιο σκηνικό και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με τους Πατρινούς να περνούν μπροστά στο 17' (51-50), αλλά την ΑΕΚ να διαχειρίζεται την κατάσταση και να έχει προβάδισμα με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-56).  Η ΑΕΚ είχε τα ηνία του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Προμηθέας αντέφρασε και με ένα επί μέρους σκορ 14-6 και ένα καλάθι buzzer beater του Γκραντ νίκησε με 80-78

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 33-35, 56-58, 80-78

On Fire: ο Γκραντ με 23 πόντους, έξι ασίστ και τρία ριμπάουντ σε 39 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 23-15 για την ΑΕΚ στο 12'

Ξεχώρισαν: Από τον Προμηθέα ξεχώρισε ο Γκραντ με 23 πόντους, ενώ οι Γκραντ και Λούντζης σκόραραν από 14 πόντους έκαστος. Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Λάνγκφορντ και Μορέιρα με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: to 29% της ΑΕΚ στα τρίποντα, με τον Προμηθέα να έχει 36%.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Μάνος, Τσαρούχα