Προμηθέας - Παναθηναϊκός 61-83: Νίκη στην Πάτρα με «διπλό» Παπαγιάννη

Ο Παναθηναϊκός με οδηγό τον Παπαγιάννη πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα (61--83) στην αναμέτρηση με τον Προμηθέα και ανέβασε το ρεκόρ του στο 19-2. Αντίθετα το σύνολο του Γιατρά υποχώρησε στο 15-6.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν στον ίδιο ρυθμό, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που βρέθηκε σε θέση οδηγού στο πρώτο δεκάλεπτο, χάρη σε ένα καλάθι του Χεζόνια (16-19, 10'). Στην δεύτερη περίοδο, ο Προμηθέας με μπροστάρηδες τα αδέρφια Γκραντ, ξεκίνησε ελαφρώς καλύτερα και πήρε τα ηνία (25-21, 15'), όμως οι πράσινοι πέρασαν στην αντεπίθεση με τους Σαντ-Ρος και Παπαγιάννη και έκλεισαν το πρώτο μισό στο +8 (29-37, 20'). Διαφορετική ήταν η εικόνα μετά την ανάπαυλα, καθώς οι παίκτες του Κάτας πάτησαν το... γκάζι και με ένα επιμέρους 14-24 στην τρίτη περίοδο εκτόξευσαν την διαφορά στους 18 πόντους (43-61, 30'). Με το σύνολο του Γιατρά να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό, οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν σε παράσταση για έναν ρόλο το τελευταίο μέρος του αγώνα και έφτασαν στη νίκη με 83-61

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Παπαγιάννης με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ο Παπαπέτρου σημείωσε 14 πόντους.

Από τον Προμηθέα ο Γιαννόπουλος πέτυχε 16 πόντους, ενώ ο Τζέριαν Γκραντ πέτυχε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 29-37, 43-61, 61-83.

On Fire: O Παπαγιάννης μέτρησε 15 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +22 του τελικού σκορ (61-83, 40').

Ξεχώρισαν: Δεύτερος σκόρερ των πράσινων ήταν ο Παπαπέτρου με 14 πόντους. Από τον Προμηθέα ο Γιαννόπουλος σημείωσε 16 πόντους, ενώ ο Τζέριαν Γκρατ πέτυχε 13 πόντους.

Tο στοιχείο που έκανε την διαφορά: Ο Παναθηναϊκός «κλείδωσε» τη νίκη στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς μέτρησε 24 πόντους και δέχτηκε 14.

Διαιτητές: Σχινάς - Σώμος - Θεονάς.