Περιστέρι - Λάρισα 80-56: Σφράγισε την 6η θέση η ομάδα των δυτικών προαστίων

Το Περιστέρι επικράτησε με 80-56 της Λάρισας και σφράγισε την 6η θέση στην regular season της Basket League.

Οι δύο ομάδες πορεύτηκαν χέρι-χέρι στο ξεκίνημα, όπως μαρτυρά και το 20-20 της πρώτης περιόδου, ενώ πριν την ανάπαυλα το Περιστέρι βρέθηκε σε θέση οδηγού με διαφορά τεσσάρων πόντων (39-35, 20'). Διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν με ένα σερί 16-0 και να ξεφεύγουν στους 20 πόντους (55-35, 26'). Η Λάρισα από τη μεριά της μείωσε μέχρι και στους 12 πόντους (56-44, 29'), όμως οι παίκτες του Μανωλόπουλου ανέβασαν  στροφές και αύξησαν εκ νέου την διαφορά (63-44,30'). Με τους Θεσσαλούς να μην μπορούν να αντιστρέψουν την κατάσταση, η ομάδα των δυτικών προαστίων κράτησε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη με 80-56.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Φορντ με 18 πόντους, ενώ ο ΜακΛίν μέτρησε 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για την Λάρισα, ο Γουάσινγκτον πέτυχε 15 πόντους και ο Μούρτος 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-35, 63-44, 80-56

On Fire: O Φορντ ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +24 του τελικού σκορ (80-56, 40')

Ξεχώρισαν: Από το Περιστέρι, ο ΜακΛίν σημείωσε 14 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ. Από την Λάρισα, ο Γουάσινγκτον τελείωσε το ματς με 15 πόντους.

Το στοιχείο που έκανε την διαφορά: Το επιμέρους 24-9 του Περιστερίου στην τρίτη περίοδο.

Διαιτητές: Κάρδαρης, Χαλαμπαλάκης, Ορφανός