Λαύριο - Λάρισα 81-75: Μια ακόμη νίκη για τους μεταλλωρύχους

Το Λαύριο πάτησε γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 23-14 έφτασε στην νίκη απέναντι στην Λάρισα με 81-75 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 17-5 ενώ η Λάρισα έπεσε στο 6-16.

Με την ίδια ταχύτητα ξεκίνησαν οι δύο ομάδες χωρίς καμία από τις δύο να μπορεί να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα, όπως δείχνει και το 19-19 του πρώτου δεκαλέπτου.  Στη δεύτερη περίοδο το Λαύριο ήταν αυτό που μπήκε καλύτερα και κατάφερε να προηγηθεί για 6 πόντους (32-26,14’), από εκεί και ύστερα οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα επιμέρους σκορ 8-16 κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο στο +2 (40-42,20’). Στο ίδιο τέμπο συνέχισαν και μετά το ημίχρονο οι δύο ομάδες. Στο τελευταίο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν φτάσουν στη νίκη με 81-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 40-42,  58-61, 81-75

On Fire:   Κόζι Γκλεν με 16 πόντους

Η μεγαλύτερη διαφορά: το +8 των νικητών (78-70,39')

Ξεχώρισαν:  Για τους νικητές οι Τζάρεντ και Μουράτος με 13 πόντους έκαστος, για την Λάρισα ο Μπράντον με 13 πόντους

Διαιτήτες:   Μαλαμάς - Μηλαπίδης - Τσιρτσιμάλης