Προμηθέας - Περιστέρι 66-83: Έκανε την έκπληξη και το break

Το Περιστέρι πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα απέναντι στον Προμηθέα (83-66) και έκανε το break στη σειρά.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε με ένα σερί 5-0 (5-0 , 2'), όμως το Περιστέρι ήταν εκείνο που κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του και να πάρει τα ηνία στο πρώτο δεκάλεπτο (19-24, 10'). Παρά τις προσπάθειες των αδερφών Γκραντ, οι φιλοξενούμενοι με οδηγό τον Τζόουνς συνέχισαν στο ίδιο τέμπο στην δεύτερη περίοδο, καθώς έφτασαν ακόμη και στο +12 (31-43), 16'' πριν το τέλος του ημιχρόνου. Μετά την ανάπαυλα οι παίκτες του Μανωλόπουλου έδειχναν να ελέγχουν τον ρυθμό του ματς, όμως οι Πατρινοί με μπροστάρη τον Δημήτρη Αγραβάνη, «ψαλίδισαν» την διαφορά και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (53-57, 29'), πριν ο... καυτός ΜακΛίν διαμορφώσει με δικό του τρίποντο το 53-60 του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τελευταίο μέρος οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα με κρίσιμα σουτ του Μάντζαρη και έφτασαν στη νίκη με 83-66 και έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Τζόουνς με 20 πόντους, ενώ ο ΜακΛίν σημείωσε 16 πόντους.

Για τον Προμηθέα ο Αγραβάνης μέτρησε 15 πόντους, ενώ 15 πόντους πέτυχαν και τα αδέρφια Γκραντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 34-43, 53-60, 66-83

On Fire: O Tζόουνς με 20 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +17 του τελικού σκορ (66-83, 17').

Ξεχώρισαν: Δεύτερος σκόρερ του Περιστερίου ήταν ο ΜακΛίν με 16 πόντους, ενώ από 10 πόντους σημέιωσαν οι Γκουτιέρες και Πέτεγουεϊ. Από τον Προμηθέα ο Δ. Αγραβάνης και τα αδέρφια Γκραντ πέτυχαν από 15 πόντους έκαστος.

Το στοιχείο που έκανε την διαφορά:  Το 13% στο τρίποντο (3/22 σουτ) του Προμηθέα δεν επέτρεψε στους Πατρινούς να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από το ματς.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Πουρσανίδης Γ, Μαλαμάς