Προμηθέας - Λαύριο 68-66: Δραματική νίκη στο φινάλε για τους Πατρινούς

Σε ένα δραματικό ματς, ο Προμηθέας κατάφερε να πάρει τη νίκη (68-66) απέναντι στο Λαύριο και να κάνει το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών της basket league.

Το Λαύριο ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση και βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 8 πόντους (4-12, 7'). Ο Προμηθέας δεν πτοήθηκε από το δυνατό ξεκίνημα των αντιπάλων του και λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου πέρασε στην αντεπίθεση και πλησίασε στο σκορ (14-16, 10'). Με τον Γιαννόπουλο να παίρνει από το χέρι τους συμπαίκτες του (έκλεισε το πρώτο μισό με 15 πόντους), οι Πατρινοί συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν και έκλεισαν το ημίχρονο στο +6 (38-32, 20'). Διαφορετική ήταν η εικόνα του αγώνα μετά την ανάπαυλα, καθώς το σύνολο του Σερέλη με μπροστάρη τον Κάρτερ, έσφιξε την άμυνά του και ανέβασε την απόδοσή του στην επίθεση, με αποτέλεσμα να κάνει ένα επιμέρους 11-20 στο τρίτο δεκάλεπτο (49-52, 30'). Το τελευταίο μέρος του αγώνα εξελίχθηκε σε... θρίλερ με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες, δύο λεπτά πριν το τέλος (62-62, 38'). Οι γηπεδούχοι με μία βολή του Γιαννόπουλου και ένα τρίποντο... μαχαιριά του Κλαβέλ έκαναν ένα σερί 4-0 (66-62, 39'), ενώ ο Κάρτερ στη συνέχεια μείωσε για το 66-64. Στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, ο Τζιάν Κλαβέλ είχε την μπάλα στην κατοχή του και ο Ντιαλό έκανε αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον άσο του Προμηθέα. Έτσι ο Κλαβέλ ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές και διαμόρφωσε το τελικό 68-66.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Γιαννόπουλος με 22 πόντους.

Από τη μεριά των ηττημένων ο Κάρτερ σημείωσε 29 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 38-32, 49-52, 68-66.

On Fire: Ο Γιαννόπουλος με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Προμηθέα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +10 του Προμηθέα (42-32, 21').

Ξεχώρισαν: Από το σύνολο του Μάκη Γιατρά ο Λούντζης ήταν δεύτερος σκόρερ με 11 πόντους. Από τη μεριά του Λαυρίου ο Ντιαλό σημείωσε 11 πόντους.

Το στοιχείο που έκανε την διαφορά: Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ωστόσο το φάουλ του Ντιαλό στον Κλαβέλ, έδωσε την ευκαιρία στους Πατρινούς να πάρουν τη νίκη.

Διαιτητές:  Π. Πουρσανίδης Γ.-Ψαριανός-Μαλαμάς