Λαύριο-Προμηθέας 85-79: Πολύ σκληρό για να πεθάνει, στο 2-1 η σειρά

Το Λαύριο επικράτησε του Προμηθέα με 85-79 και έκανε το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών της Basket League.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με το Λαύριο να παίζει πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-21). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Προμηθέα να πετυχαίνει έξι πόντους σερί και να έχει τον έλεγχο του αγώνα, με αποτέλεσμα να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (44-43).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι Πατρινοί προηγήθηκαν με πέντε πόντους (50-45, 23'), αλλά οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τις καταστάσεις και πήραν προβάδισμα με δύο πόντους (56-54, 27'). Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν την κατάσταση και είχαν προβάδισμα με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-57).  Ο Προμηθέας στο 32' πήρε διαφορά οχτώ πόντων (66-58), αλλά το Λαύριο πέρασε μπροστά με ένα σερί δέκα πόντων (68-66, 36'). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά και ήταν ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (70-70).  Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο για διαχειριστούν την κατάσταση και να νικήσουν εντός έδρας του Προμηθέα με 85-79.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-44, 57-59, 70-70 (τέλος της κανονικής περιόδου), 85-79

On Fire: Ο Γκραντ του Προμηθέα με 20 πόντους, εφτά ασίστ και τέσσερα ριμπάουντ σε 42:11 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 66-58 (οι οχτώ πόντοι διαφοράς του Προμηθέα) στ0 32'.

Ξεχώρισαν: Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Μουράτος και Ντέιβις με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Προμηθέα διακρίθηκαμ οι Γκραντ και Αγραβάνης με 20 και 16 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 23% στα τρίποντα του Προμηθέα, με τον Λαύριο να έχει 30%.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Ψαριανός, Μάλαμας