ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 71-78: Στους τελικούς της Basket League οι πράσινοι

Ο Παναθηναικός επικράτησε της ΑΕΚ με 78-71 στο τέταρτο παιχνίδι της σειράς, με αποτέλεσμα να κάνει το 3-1 και να πάρει το εισιτήριο για τα τελικά της Basket League.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Παναθηναικό να παίζει πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στην πρώτη περιόδου (19-15). Παρά το γεγονός ότι οι πράσινοι είχαν το προβάδισμα κατά κύριο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ με ένα επί μέρους σκορ 11-3, κατάφερε να προηγηθεί με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-38).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ και οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-49). Στην τέταρτη περίοδο, ο Παναθηναικός ανέτρεψε τις καταστάσεις και με ένα επί μέρους σκορ 29-16, κατάφερε να νικήσει την ΑΕΚ με 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 40-38, 55-49, 71-78

On Fire: Ο Παπαπέτρου με 22 πόντους, δύο ριμπάουντ και δύο ασίστ σς 32:44 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 63-54 (οι εννιά πόντοι διαφοράς της ΑΕΚ) στο 33'.

Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Παπαπέτρου και Χεζόνια με 22 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Μέικον και Μορέιρα με 18 και 14 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 38% στα δίποντα της ΑΕΚ, με τον Παναθηναικό να έχει 51%.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Πουρσανίδης, Ψαριανός