Προμηθέας-Λαύριο 77-92: Τους έστησαν...Καρτερ(ι)

Το Λαύριο πήρε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας του Προμηθέα με 92-77 και έστειλε σε πέμπτο παιχνίδι την σειρά των ημιτελικών της Basket League, οπού εκεί θα κριθεί το εισιτήριο για τα τελικά του Ελληνικού πρωταθλήματος.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και είχε τον έλεγχο κατά κύριο λόγο στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να είναι με τέσσερις πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-19). Το Λαύριο ανέτρεψε τις καταστάσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού με ένα επί μέρους σκορ 24-13, κατάφερε να περάσει μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-36).

Αν και οι Πατρινοί αντέδρασαν και προηγήθηκαν με τρεις πόντους (48-45, 25'), το Λαύριο απάντησε με ένα επί μέρους σκορ 18-12 και είχε προβάδισμα με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-60). Οι μεταλλωρύχοι πάτησαν το γκάζι στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 29-17, με αποτέλεσμα να νικήσουν εκτός έδρας τον Προμηθέα με 92-77.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 36-43, 60-63, 77-92

On Fire: O Kάρτερ με 29 πόντους σε 30:04 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 60-52 για το Λαύριο στο 29'.

Ξεχώρισαν: Από το Λαύριο ξεχώρισε ο Κάρτερ με 29 πόντους, ενώ οι Κόζει και Ντέιβις με 15 πόντους έκαστος. Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Αγραβάνης (10ρ.)και Γκραντ με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 16 λάθη του Προμηθέα, με το Λαύριο να κάνει εννιά λάθη.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Κορομηλάς, Καρδάρης