Προμηθέας-ΑΕΚ 80-81: Με κορυφαίο Μορέιρα έκανε το 2-1 η Ένωση

Η ΑΕΚ έκανε το break, αφού επικράτησε εκτός έδρας με 81-80, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-1 στην σειρά των μικρών τελικών της Basket League.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (4-0, 2'), με τον Προμηθέα να απαντάει με ένα επί μέρος σκορ 19-12 και να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-16). Παρότι οι Πατρινοί προηγήθηκαν με έξι πόντους (24-18, 11'), οι κιτρινόμαυροι με ένα επί μέρους σκορ 11-4, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με ένα πόντο (29-28, 15'). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ, με την ΑΕΚ να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-40).

Αν και ο Προμηθέας προσπέρασε (55-54, 26'), οι κιτρινόμαυροι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-60).  Στην τέταρτη περίοδο, αν και στα τελευταία λεπτά το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ, η ΑΕΚ διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε εκτός έδρας τον Προμηθέα με 81-80, κάνοντας το 2-1 στην σειρά των μικρών τελικών της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-42, 60-64, 80-81

On Fire: Ο Κλαβέλ με 22 πόντους, τρία ριμπάουντ και μία ασίστ σε 33:32 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 72-62 (το +10 της ΑΕΚ στο 33').

Ξεχώρισαν: Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Μορέιρα και Ματσιούλις με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από διακρίθηκαν οι Κλαβέλ και Γιανόπουλος με 22 και 16 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 14 επιθετικά ριμπάουντ της ΑΕΚ, με τον Προμηθέα να έχει 4 επιθετικά ριμπάουντ.

Διαιτητές: Σχοινάς, Αναστόπουλος, Μάλαμας